Italienii confirmă: Chiricheş, la un pas de AS Roma. Cu cine se luptă românul
0„Corrierre dello Sport“n-are dubii: din iarnă, Chiricheş nu va mai evolua la Tottenham. AS Roma a negociat deja cu impresarul fundaşului român, de care este extrem de interesată, dar mai are în vedere un jucător.
Reaparaţia lui Chiricheş în primul „11“ al lui Totteham, în ultimele meciuri, după o perioadă lungă de absenţă, ar putea avea o explicaţie.
Şi nu aceea că antrenorul Pochettino s-a convins cumva de valoare fundaşului român, pe care nu l-a prea agreat de la sosirea sa pe „White Hart Lane“. Cel mai probabil, Spurs vrea să scape încă din această iarnă de internaţionalul român, motiv pentru care vrea să-i mai ridice cota, afectată serios de lipsa meciurilor jucate.
De altfel, scenariul este susţinut de „Corrierre dello Sport“, care în ediţia on-line anunţă că AS Roma este foarte aproape de o înţelegere cu Chiricheş (25 de ani). Gruparea capitolină vrea să aducă din iarnă un fundaş central, în condiţiile în care brazilianul Castan va suferi o operaţie care-l va lăsa luni bune în afara gazonului.
Un transfer definitiv în iarnă, sau un împrumut până în vară, cu opţiune de transfer, sunt variantele luate în calcul de echipa „giallorossa“.
„Corrierre dello Sport“ mai scrie că, în afară de Chiricheş, Roma mai sondează o singură pistă, aceea a columbianului Alvarez Balanta (21 de ani), de la River Plate.
Varianta Chiricheş pare în prim-plan, dar italienii susţin că Roma are concurenţă serioasă, de serviciilor românului fiind interesate şi Arsenal şi Schalke.
În plus, în zilele următoare, impresarul lui Chiricheş ar urma să se întâlnească şi cu reprezentanţii altor două echipe italiene, Napoli şi Inter, care-l doresc şi ele pe român.
Chiricheş a evoluat 70 de minute în victoria de duminică în faţa lui Everton (2-1), fiind schimbat din cauza unor probleme musculare.