Hagi "face bine" şi în Liga Campionilor! Victorie categorică, scor 5-1, la Youth League

0

Viitorul a câştigat cu 5-1 partida retur cu FC Minsk şi s-a calificat în faza următoare a Ligii Campionilor la tineret.

După 2-2 în Belarus, FC Viitorul a trecut cu 5-1 de FK Minsk în meciul retur, partidă contând pentru UEFA Youth League, adică Liga Campionilor la tineret. Jucătorii lui Vasile Mănăilă au fost conduşi cu 1-0 la pauză, dar au marcat de cinci ori în repriza secundă, prin Răzvan Marin (de două ori), Grecu şi Coman (de două ori).

Viitorul s-a calificat în runda a doua a competiţiei rezervată campioanelor naţionale, unde va întâlni formaţia cehă Pribram. Dacă trece şi de Pribram, Viitorul va juca în play-off-ul UEFA Youth League (ultima dublă înaintea optimilor), fază în care va întâlni o formaţie clasată pe locul al doilea în grupele alcătuite din echipele de tineret ale grupărilor care iau parte la Liga Campionilor.

În UEFA Youth League iau parte jucători născuţi în 1997 sau mai tineri, dar este permisă şi utilizarea a trei fotbalişti născuţi în 1996.