Final incredibil de tensionat în Grupa B: Portugalia şi Spania, pe punctul de a fi bătute de Iran şi de Maroc. Se ştiu primele optimi de finală de la Mondial

0

Portugalia a făcut 1-1 cu Iran, iar Spania a scos o remiză în extremis cu Marocul, scor 2-2. Spaniolii au câştigat grupa cu cinci puncte, la fel ca Portugalia, dar cu un gol în plus marcat.

Final dramatic în Grupa B de la Cupa Mondială! Portugalia şi Spania au trăit extrem de periculos şi ar fi putut să plătească scump!

Portugalia a condus-o pe Iran cu 1-0, după golul superb marcat de Quaresma în finalul primei reprize, şut cu exteriorul aproape de vinclu (minutul 45). Ronaldo a ratat un penalty în repriza a doua, în minutul 53,  iar această  ratare era să îi coste pe portughezi calificarea în optimi! Pentru că Iranul a egalat dintr-un penalty transformat de Ansarifad în minutul 90, iar Amiri putea să aducă golul victoriei la una din ultimele faze, şutând la o palmă de poarta lui Rui Patricio, din poziţie favorabilă! Dacă Iranul o învingea pe Portugalia, atunci echipa asiatică se califica de pe primul loc în Grupa B! Asiaticii au terminat partida în lacrimi, conştienţă că au fost pe punctul de a produce una dintre marile surprize de la Cupa Mondială!

În celălat meci al grupei, Spania a făcut un meci modest contra Marocului, echipă deja eliminată de la Mondial. Ibericii au fost conduşi cu 1-0 şi 2-1 după golurile marcate de Boutaib (14) şi El-Nesry (81), dar au replicat de fiecare dată cu reuşitele lui Isco (19) şi Iago Aspas (90).

Aşadar, Portugalia - Iran 1-1 şi Spania - Maroc 2-2, două meciuri în care favoritele au dezamăgit, dar au obţinut până la urmă calificarea în optimi. Spania şi Portugalia au încheiat grupa cu câte cinci puncte, dar ibericii au terminat pe primul loc graţie unui gol în plus marcat: 6-5 golaveraj faţă de 5-4.

Spania va juca împotriva Rusiei în optimile de finală, iar Portugalia o va întâlni pe Uruguay.