Esecuri si pentru Bosnia, Norvegia si Luxemburg

0

Romanul Vasile Miriuta a inscris primul sau gol pentru Ungaria

Infrangerea suferita de nationala noastra, la Constanta, in fata Greciei, nu a fost singulara. Esecuri au inregistrat miercuri in amicale si trei dintre adversarele Romaniei din preliminariile Campionatului European din 2004, organizat de Portugalia. Bosnia-Hertegovina, echipa pe care o vom intalni pe 7 septembrie in deplasare, a fost invinsa pe teren propriu de selectionata Iugoslaviei cu 2-0. Evolutia adversarilor tricolorilor a fost una destul de modesta, sarbii impunandu-se usor prin golurile reusite in prima repriza de Krstajic si Kovacevic. Esecul a fost greu digerat de fanii bosniaci, care dupa meci s-au batut pe strazile din Sarajevo cu politia. Tot pe teren propriu a pierdut si Norvegia, dar in fata unui adversar mult mai redutabil, Olanda. Davids a marcat unicul gol al partidei in minutul 71, eforturile de egalare ale norvegienilor fiind toate sortite esecului. Modesta ca de obicei, selectionata Luxemburgului a pierdut tot miercuri seara in fata nationalei Marocului, cu 2-0. Singura care a salvat onoarea grupei din care face parte si Romania a fost Danemarca. Echipa antrenata de Morten Olsen a reusit sa treaca in deplasare de Scotia, cu 1-0, prin golul lui Sand, din minutul 9. Surprizele zilei de miercuri le-au reprezentat infrangerile suferite de Brazilia si Italia in fata propriilor suporteri in amicalele contra Paraguayului, respectiv Sloveniei. Campioana mondiala a avut o evolutie mediocra, pierzand cu 1-0 in fata Paraguayului, echipa eliminata in optimi la turneul final din Coreea si Japonia. Aceasta a fost ultima partida pentru antrenorul Luiz Felipe Scolari la carma Braziliei. Romanul Vasile Miriuta a marcat primul sau gol pentru nationala Ungariei, in remiza, 1 -1, inregistrata la Budapesta cu Spania. La Trieste, italienii au facut si ei cunostinta cu Slovenia, echipa care ne-a eliminat in barajul de calificare la CM. Zahovic si compania au invins cu 1-0 trupa de vedete a lui Trapattoni, golul fiind reusit de Cimirotic in minutul 32. Alte rezultate inregistrate miercuri in amicale: Ucraina - Iran 0-1, Tunisia - Franta 1-1, Bulgaria - Germania 2-2, Ungaria - Spania 1-1, Elvetia - Austria 3-2, Turcia - Georgia 3-0.