Andrei Pavel, cu 201 km/h in optimile de finala

0

* Compatriotul nostru a ajuns intre primii 16 jucatori ai Australian Open dupa ce l-a eliminat pe cehul Jiri Novak cu 4-6, 3-6, 7-5, 7-6, 6-4 * Romanul a servit foarte bine in ultimele trei seturi, o data chiar cu 201 km/h, reusind pentru prima oara in cariera sa sa revina de la 0-2 si sa castige un meci in cinci seturi * Andrei joaca in aceasta dimineata cu spaniolul Juan Carlos Ferrero, cap de serie nr. 3, pe care romanul l-a invins in doua s

Pentru Andrei Pavel, meciul cu cehul Jiri Novak a inceput extraordinar. Favoritul cu nr. 14 a servit, a ajuns repede la 40-0, dar Andrei s-a luptat pentru fiecare minge, a egalat la 40 si a reusit primul break al meciului. In numai cateva minute, Andrei conducea cu 4-0, dupa al doilea break consecutiv si se parea ca va fi o joaca pentru roman sa-l invinga pe ceh pentru a treia oara consecutiv, dupa ce mai reusise acest lucru in 2002 si in 2003 la Masters-ul de la Paris. La 4-0 pentru el in primul set, in jocul lui Andrei s-a rupt ceva. Romanul a cedat initiativa, Novak a castigat urmatoarele sase game-uri si primul set. Cum Andrei nu reusea sa-si reintre in ritm, cehul nu a avut nici o problema in a se impune si in setul secund, mai clar, cu un 6-3 care anunta ca sfarsitul meciului este aproape. A fost, probabil, momentul in care Andrei si-a amintit de precedentele intalniri cu Novak, cum l-a dominat pe ceh, drept pentru care a trecut la conducerea jocului. In setul trei echilibrul s-a pastrat pana la 5-5, moment in care Andrei a reusit un break. A fost suficient pentru roman care a castigat setul trei cu 7-5 si a inceput sa spere. Mult mai linistit, din punct de vedere psihic, si cu un serviciu care i-a functionat perfect, Andrei asteapta linistit tie-break-ul setului patru si se impune cu 7-3 pentru a duce meciul in decisiv. Jucator de psihic, Jiri Novak nu face fata presiunii si, in uralele a zeci de suporteri romani veniti la Melbourne special ca sa il sustina pe Andrei Pavel, acesta castiga setul decisiv cu 6-4 si se califica in optimile de finala. Aceasta este cea de-a patra calificare a lui Andrei in optimile de finala ale unui turneu de Grand Slam, dupa reusitele de la Australian Open (1999), US Open (2000) si Roland Garros (2002). Romanul va fi recompensat cu un cec de aproape 59.000 de dolari si cu 30 de puncte ATP. Romanul are ocazia sa-si imbogateasca aceasta zestre dupa meciul cu Juan Carlos Ferrero, jucator spaniol pe care Andrei il intalneste in aceasta dimineata. Cei doi jucatori s-au intalnit pana acum o singura data, in 2000, la inceputul carierei lui Ferrero, iar Andrei s-a impus foarte usor. De data aceasta lucrurile sunt putin diferite, in conditiile in care jocul spaniolului a crescut enorm, iar Ferrero este cap de serie nr. 3 la primul turneu de Grand Slam al anului. Totusi, Andrei este convins ca are o sansa mare in meciul care va incepe, cel mai devreme, in jurul orei 6 dimineata, ora Romaniei, si spune ca isi doreste foarte mult sa treaca de spaniol pentru a realiza cea mai buna performanta din cariera sa la un turneu de Grand Slam: calificarea in sferturile de finala.