Cei mai buni elevi matematicieni s-au întrecut la Concursul Naţional „Teodor Topan“. Cine sunt câştigătorii
0Cea de-a XII-a ediţie a Concursului Naţional de Matematică "Teodor Topan" a avut loc la finele acestei săptămâni, la Şimleu Silvaniei.
Aproape 300 de elevi din clasele V-XII, reprezentând judeţele Bihor, Bistriţa Năsăud, Cluj, Maramureş, Mureş, Satu Mare, Sălaj, dar şi Republica Moldova şi-au testat cunoştinţele în domeniul matematicii în perioada 15-16 decembrie, la Şimleu Silvaniei, în cadrul ediţiei cu numărul XII a Concursului Naţional "Teodor Topan".
Concurenţii au avut de rezolvat subiecte pregătite de către specialişti în domeniu, printre care profesorii universitari Dorel Miheţ, Universitatea de Vest din Timişoara; Andrei Eckstein, Universitatea Politehnică din Timişoara; Dorin Andrica, Universitatea “Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca, şi studenţii Vlad Crişan, doctorand Georg-August-Universitat Gottingen, Germania; Mihai Nechita – doctorand University College London; Vlad Mihály – student Facultatea de Automatică şi Calculatoare, Cluj-Napoca; Alexandru Mihalcu – student Oxford University şi George Ţurcaş – doctorand Warwick Mathematics Institute, Anglia.
În urma corectării lucrărilor, au fost stabiliţi următorii câştigători:
Clasa a V-a
Locul I Antonia Coşar - Colegiul Naţional "Vasile Lucaciu" Baia Mare
Locul II Tudor Andrei Pop - Colegiul Naţional "Vasile Lucaciu" Baia Mare
Locul III Mihaela Chende - Colegiul Naţional "Vasile Lucaciu" Baia Mare
Clasa a VI-a
Locul I Alexandru-Florin Lazăr - Colegiul Naţional "Emil Racoviţă" Cluj-Napoca
Locul II Andrei Ştirbu - Colegiul Naţional "Vasile Lucaciu" Baia Mare
Locul III Victor Vorona - Liceul Teoretic "Mihail Kogălniceanu” Chişinău
Clasa a VII-a
Locul I Ştefan Verzea - Colegiul Naţional "Emil Racoviţă" Cluj-Napoca
Locul II Cosmin Popan - Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Satu Mare
Locul III Cătălin Georgian Gavrilă - Colegiul Naţional "Emil Racoviţă" Cluj-Napoca
Clasa a VIII-a
Locul I David-Andrei Lăuran - Şcoala Gimnazială "Horea" Şimleu Silvaniei
Locul II Diana Harambas - Colegiul Naţional "Emil Racoviţă" Cluj-Napoca
Locul III Daria Jidavu - Colegiul Naţional "Emil Racoviţă" Cluj-Napoca
Clasa a IX-a
Locul I Radu Alexandru Ilieş - Colegiul Naţional "Emil Racoviţă" Cluj-Napoca
Locul II Mihaela Leonte - Colegiul Naţional "Emil Racoviţă" Cluj-Napoca
Locul III Florentina-Raluca Sîrca - Colegiul Naţional "Simion Bărnuţiu" Şimleu Silvaniei
Clasa a X-a
Locul I Vlad Bogdan Coroian- Colegiul Naţional "Emil Racoviţă" Cluj-Napoca
Locul II Octavian Trifan - Liceul Teoretic Baptist "Emanuel" Oradea
Locul III Paul Bogdan Jurcuţ - Colegiul Naţional "Emanuil Gojdu" Oradea
Clasa a XI-a
Locul I Filip Munteanu - Colegiul Naţional "Titu Maiorescu" Aiud
Locul II Paul Tîrlişan - Colegiul Naţional "George Coşbuc" Năsăud
Locul III Andrei Petridean - Colegiul Naţional "Emil Racoviţă" Cluj-Napoca
Clasa XII-a
Locul I Natan Tiutiu - Liceul Teoretic Baptist "Emanuel" Oradea
Locul II Horia Balc - Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu" Cluj-Napoca
Locul III Paula Mocan - Colegiul Naţional "Silvania" Zalău
Tinerii matematicieni au fost răsplătiţi cu premii în bani şi cărţi.
Competiţia ce poartă numele profesorului şimleuan Teodor Topa, un geniu al matematicii, a fost organizată pentru prima dată în anul şcolar 2006-2007, de către Şcoala Gimnazială “Silvania” Şimleu Silvaniei, în colaborare cu Inspectoratul Şcolar al judeţului Sălaj şi cu sprijinul Primăriei Şimleu Silvaniei, pentru a veni în sprijinul elevilor talentaţi şi pasionaţi de matematică. Evenimentul îşi propune să testeze potenţialul loturilor olimpice din clasele V-XII înaintea Olimpiadei de matematică, în vederea unei mai bune şi mai obiective selecţii, cunoaşterea şi cuantificarea de către elevi şi profesori a nivelului de performanţă atins de diferite şcoli şi licee, precum şi o mai strânsă comunicare şi interrelaţionare între elevii şi profesorii din judeţul Sălaj şi judeţele invitate în vederea pregătirii viitoarelor etape ale Olimpiadei de matematică.
Vă mai recomandăm: