Joi, 26 Iunie 2025
Home
Știri interne
Știri locale
Știri externe
Politică
Economie
Sport
Stil de viață
Showbiz
Opinii
Video
Adevărul de weekend
Anunțuri în ziar
Ultimele știri ⏱️
Război în Ucraina
Război în Israel
Istoria zilei
Alegeri prezidențiale 2025
Alegerile prezidențiale din 2025 vor determina viitorul lider al României, fiind un moment crucial pentru direcția politică și socială a următorilor ani
Pagina 3
Video
Unde își dorește Nicuşor Dan, președintele ales al României, să locuiască: „O să am o întâlnire cu SPP-ul. Probabil că nu e imposibil”
Preşedintele ales al României, Nicuşor Dan, susține că își dorește să rămână în locuinţa sa, după ce îşi începe mandatul. El afirmă că va avea o discuţie cu SPP-ul pentru a discuta „constrângerile de protocol pentru deplasări și pentru locuire”.
Alegeri prezidențiale 2025
20 mai 2025
Analiză
Reforma în educație promisă de Nicușor Dan, sub lupă: ce lipsește din viziunea noului președinte
La o primă vedere, programul electoral al lui Nicușor Dan dedicat educației pare să răspundă așteptărilor generale prin identificarea problemelor-cheie și angajamente pentru dialog. Cu toate acestea, din perspectiva specialiștilor, textul este ezitant acolo unde ar fi fost nevoie de claritate.
Educație
20 mai 2025
Analiză
Cum unim cele două Românii. Sociolog: „Să nu creadă cineva că s-a câștigat războiul. S-a câștigat doar o bătălie”
Peste 5,3 milioane de români care au acordat votul lor candidatului suveranist George Simion simt dezamăgire după rezultatul alegerilor de duminică. A învins tabăra pro-Europa, însă este doar o victorie de etapă, atrage atenția sociologul Gelu Duminică.
Alegeri prezidențiale 2025
20 mai 2025
Un nou fake news despre anularea alegerilor din 18 mai circulă pe TikTok. CNA intervine de urgență și cere platformei eliminarea materialului
CNA s-a reunit luni, 19 mai, într-o ședință de urgență pentru a lua măsuri împotriva unei știri false care a început să circule pe rețelele de socializare, la mai puțin de 24 de ore de la anunțarea noului președinte al României, Nicușor Dan.
Evenimente
19 mai 2025
Exclusiv
Pericolul invizibil: Rețelele de propagandă și spionaj rusești rămân active în România. Avertismentul unui istoric
Într-un interviu pentru „Adevărul”, istoricul Cosmin Popa analizează semnificația istorică a alegerilor prezidențiale din 18 mai, arătând că suntem în fața ultimei ofensive a reziduurilor ceaușismului împotriva democrației. El subliniază că lupta împotriva propagandei pro-ruse nu s-a terminat.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
Ce soluții propune un om de afaceri pentru votanții AUR. „Este o chestiune la care trebuie să muncim mult”
Un cunoscut om de afaceri și totodată patron al unei echipe de Liga I spune, în urma alegerilor prezidențiale, că statul român ar trebui să aibă mai multă grijă de votanții AUR.
Societate
19 mai 2025
Nicușor Dan nu își dorește majorarea taxelor: „Să vedem cât de mult ne permite PIB-ul”. Pe cine ar păstra din actualul guvern
Nicușor Dan a declaratîn prima zi de după victoria la alegeri, că prioritatea sa imediată este reducerea deficitului bugetar, pentru a evita scăderea ratingului de țară și pierderea încrederii investitorilor.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
Rezultatul alegerilor, analizat de un psiholog: O victorie insuficient de categorică pentru a reduce contracandidatul la tăcere
Un psiholog analizează rezultatele alegerilor prezidențiale și explică ce anume a dus la un număr atât de mare de voturi adunate în contul lui George Simion. „Un număr cât o țară. Și el va abuza de acest argument mult timp de acum înainte”.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
Băsescu, îngrijorat de opțiunea „pro-Est” a cinci milioane de alegători: „Avem o mare problemă aici, trebuie să o dezlegăm și să o tratăm”
Fostul președinte al României, Traian Băsescu, a declarat că este profund îngrijorat de numărul mare de români care au optat pentru un lider perceput ca apropiat de Moscova în turul al doilea al alegerilor prezidențiale.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
Observatorii OSCE, despre prezidențialele din România: „Ziua alegerilor a fost în general bine organizată”
Alegerile prezidențiale din România au fost organizate profesionist, însă procesul a fost afectat de lipsa de transparență, dezinformare online și reglementări neclare între cele două tururi de scrutin, arată raportul preliminar al misiunii de observare a OSCE.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
Niciun vot în primul tur, 80% în turul doi. Localitatea unde Nicușor Dan a câștigat detașat alegerile
Noul președinte al României, Nicușor Dan, a câștigat alegerile într-o localitate din România, după ce în primul tur nu a luat nici un vot.
Politică
19 mai 2025
Cine este Mirabela Grădinaru, noua primă doamnă a României. Povestea de dragoste a cuplului prezidențial
Mirabela Grădinaru, partenera de viață președintelui Nicușor Dan, va prelua neoficial rolul de primă doamnă a României. Cei doi sunt împreună de două decenii și au doi copii, iar diferența de vârstă din cuplu nu a reprezentat un obstacol în relația lor.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
Analiză
Cum s-au împărțit voturile din turul 1 între George Simion și Nicușor Dan. Câți alegători suveranişti a atras președintele ales
Nicușor Dan a câștigat turul II al alegerilor prezidențiale strângând votanți în special de la Crin Antonescu și Elena Lasconi. Printre alegătorii săi au fost inclusiv votanți ai lui George Simion.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
Mesajul ferm al ministrului Daniel David pentru diaspora care amenință că vine să-și ia țara înapoi
Daniel David, ministrul Educației și Cercetării, a clarificat mai multe mituri care circulă în legătură cu rezultatele alegerilor prezidențiale și a transmis un mesaj celor din diaspora care au amenințat: „venim să ne luăm țara înapoi”.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
Viktor Orban îl felicită pe Nicușor Dan pentru victoria la prezidențiale: „Aștept cu nerăbdare să colaborăm”
Premierul Ungariei, Viktor Orban, l-a felicitat pe Nicușor Dan pentru câștigarea alegerilor prezidențiale din România și a transmis că dorește o colaborare strânsă între cele două țări.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
Reuters: Provocări pentru Nicușor Dan. Noul președinte, în fața celui mai mare deficit bugetar din UE
Victoria lui Nicușor Dan la alegerile prezidențiale în fața rivalului său George Simion a evitat, cel puțin pentru moment, o posibilă deviere eurosceptică a țării, relatează presa internațională.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
Video
George Simion a transmis un nou mesaj după ce a pierdut alegerile. Ce le-a cerut susținătorilor săi
Liderul AUR, George Simion, a transmis un nou mesaj, luni după-amiază, după ce a pierdut alegerile prezidențiale care au avut loc duminică în România.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
Ion Iliescu l-a felicitat pe Nicușor Dan. „Sunt convins că veți exercita această responsabilitate cu demnitate”
Fostul președinte al României, Ion Iliescu, l-a felicitat luni pe noul președinte ales al statului român, Nicușor Dan, în urma rezultatelor alegerilor prezidențiale de duminică, 18 mai.
Politică
19 mai 2025
Claudiu Târziu, după eșecul lui Simion: „A mizat totul, orbeşte, pe victoria în alegeri”
Claudiu Târziu afirmă că rezultatul alegerilor prezidențiale reprezintă „o aterizare forţată şi dureroasă a mişcării suveraniste în realitate”. După părerea lui, greșelile strategice și lipsa unei viziuni coerente au dus la eșecul major.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
Nicușor Dan, felicitat pentru victoria în alegeri de facultatea de elită din Paris pe care a absolvit-o
În urma alegerii lui Nicușor Dan ca președinte al României, Asociația A-Ulm, care reunește foști și actuali elevi ai École normale supérieure din Paris, a transmis un mesaj de felicitare, evidențiind parcursul său academic și legătura durabilă dintre ENS și România.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
Vasile Bănescu, după alegerile prezidențiale: „Trezirea în conștiință” a fost numele nefast și paradoxal al orbirii
La o zi după turul doi al alegerilor prezidențiale, Vasile Bănescu a postat pe Facebook un mesaj subtil, care face referire la zicerile lui Călin Georgescu.
Politică
19 mai 2025
Președinta Parlamentului European l-a felicitat pe președintele ales al României. Ce i-a răspuns Nicușor Dan
Președinta Parlamentului European (PE), Roberta Metsola, l-a felicitat pe Nicușor Dan pentru victoria obținută în alegerile prezidențiale care au avut loc duminică în România. La rândul său, acesta i-a transmis un mesaj șefei legislativului UE.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
Coaliția Vot Corect: George Simion nu a declarat până acum niciun venit sau cheltuială pentru turul 2
Coliția Vot Corect a depus raportul preliminar privind observarea alegerilor prezidențiale din 2025, turul 2.
Politică
19 mai 2025
Sfaturile unui expert în securitate pentru Nicușor Dan. Care ar trebui să fie prioritățile noului președinte
Nicușor Dan devine președintele României într-un context strategic dificil, marcat de instabilitate și impredictibilitate regională accentuată și de o fragmentare a consensului pro-occidental, susține politologul Mariu Ghincea, expert în securitate.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
Primarul Buzăului cere socoteală conducerii PSD. „Partidul meu a invitat, practic, să se voteze cu George Simion”
Primarul PSD din Buzău, Constantin Toma, a declarat luni că toată conducerea PSD trebuie să-şi depună demisiile sau să fie demişi, după alegerile prezidenţiale.
Politică
19 mai 2025
Anamaria Gavrilă citează din Einstein după eșecul lui George Simion. Planurile de viitor: „Aș putea vinde tot și să cumpăr acolo o casă”
Lidera POT, Anamaria Gavrilă, al cărei partid l-a susținut pe George Simion la alegerile prezidențiale, a postat luni, 19 mai, pe Facebook, un mesaj în care a explicat ce are de gând să facă după eșecul președintelui AUR în turul doi.
Politică
19 mai 2025
Mark Rutte a vorbit la telefon cu Nicușor Dan: „L-am felicitat pentru victoria în alegeri și de abia aștept să colaborăm”
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, l-a sunat pe Nicușor Dan pentru a-l felicita după victoria din alegerile prezidențiale. De abia aștept să colaborăm, a spus Rutte.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
Ilie Năstase a comentat victoria lui Nicușor Dan, ales președintele României. Fostul tenismen amenințase cu plecarea din țară
Ilie Năstase, 78 de ani, nu și-a dorit ca Nicușor Dan, 55 de ani, să ajungă la Cotroceni.
Sport
19 mai 2025
Cum arată profilul alegătorilor lui Nicușor Dan și George Simion. Categoria de vârstă care a înclinat balanța
Sociologul Cătălin Stoica a explicat cine și cum a votat în turul doi al alegerilor prezidențiale de duminică, 18 mai 2025. El susține că tinerii, dar mai ales cei pe peste 61 de ani, l-au votat masiv pe Nicușor Dan.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
Rusia susține că alegerile din România au fost „cel puţin ciudate”. Speculațiile lui Pescov privind implicarea unor țări străine
Kremlinul a descris luni alegerile prezidenţiale din România ca fiind „ciudate”, reafirmând că Georgescu, candidatul pro-rus care a câştigat alegerile anulate anul trecut, a fost descalificat în mod nedrept, relatează Reuters.
Rusia
19 mai 2025
Puntea.ro. Data viitoare ne va nimeri în plin – glonţ rusesc ori de aiurea
Ne-a trecut glonţul pe la ureche. Dacă răsuflăm uşuraţi şi lăsăm lucrurile ca până acum, data viitoare ne va nimeri în plin – glonţ rusesc ori de aiurea, dar tras cu o sete românească tot mai greu de stăvilit.
Opinii
19 mai 2025
„Un strigăt plin de deznădejde”. MS Margareta vorbește despre tensiunile din România și cum s-au reflectat ele în alegeri
Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei, a reacționat luni, după turul doi al alegerilor prezidențiale explicând că este nevoie de o regândire a modului în care funcționează instituțiile din România.
Societate
19 mai 2025
Cine sunt liderii PSD care s-au mobilizat pentru Nicușor Dan. Cele patru fiefuri în care s-a impus noul președinte
Dincolo de mobilizarea masivă a românilor din țară și din străinătate, victoria lui Nicușor Dan la alegerile prezidențiale s-a bazat și pe sprijinul unor lideri PSD foarte influenți. Cifrele arată că Nicușor Dan s-a impus, surprinzător, în patru județe conduse de social-democrați.
Alegeri prezidențiale 2025
19 mai 2025
← Pagina 2
Pagina 4 →