FOTO Schelet fără cap descoperit la Curtea Domnească din Târgovişte. Rămăşiţele datează din secolul al XVI-lea
0Descoperire importantă la Curtea Domnească din Târgovişte, acolo unde la mică distanţă de Turnul Chindiei a fost scos la suprafaţă un schelet decapitat, cel mai probabil aparţinând unui bărbat care a trăit în secolul al XVI-lea. Arheologii cred că este vorba despre o persoană importantă şi influentă a vremii.
„Sub groapa de var se află acest personaj decapitat, pentru că are vertebrele cervicale tăiate cu un obiect destul de ascuţit. Nu i-am putut găsi capul. Este aşejat şi înmormânat creştineşte, cu capul spre vest şi picioarele spre est. A fost înmormântat pe fundul unui cuptor destul de vechi, probabil secolul 15-16, pentru că până în 1583, deoarece Curtea Domnească există după 1854. Acest personaj decapitat şi înmormântat aici la Curte a jucat un rol important pentru că nu este un cimitir. Cimitirul aferent bisericii Sfânta Vineri se află în jurul bisericii. Aici era o zonă mai periferică a Curţii”, ne-a spus Florin Petrică, muzeograf al Curtea Domnească din Târgovişte.

Foto

Aheologii nu au găsit niciun inventar în jurul scheletului, în afară de un fragment ceramic care poate fi încadrat undeva în secolul al XV-lea. Ei cred că bărbatul şi-a găsit sfârşitul exact în locul în care a şi fost descoperit.
„Este una dintre poveştile teribile de aici de la Curtea Domnească"
„Este una dintre poveştile teribile de aici de la Curtea Domnească. Aici s-au luat cele mai importante decizii ale Ţării Româneşti. Aici s-au luat şi cele mai importante decizii privind trădarea, care se lăsa cu decapitarea celui dondamnat. Cronoligic, îl datez după 1584, probabil în secolul al XVII-lea. Este posibil să fi avut loc şi alte înmormântări. Urmează ca cercetările ulterioare să confirme acest lucru”, a mai spus Florin Petrică.
Pentru a şti exact perioada în care a trăit bărbatul, arheologii spun că este nevoie de studii suplimentare realizate de un antropolog şi un medic legist. ei cred că edeal ar fi să se găsească o monedă în jurul mormântului.
„Este o descoperire importantă, având în vedere că au mai fost găsite astfel de cazuri în care fie pretendenţi la tron, fie personaje care au avut la un moment dat conflicte cu voievodul sau cu boierii, au sfârşit prin a fi decapitaţi şi înmormântaţi aici la Curtea Domnească din Târgovişte. S-ar putea ca şi acest personaj să fi fost la un moment dat fie un personaj care a deranjat domnia. Oricum, faptul că a fost îngropată aici, ne spune că a fost o persoană importantă”, a declarat Ovidiu Cârstina, directorul Curţii Domneşti.
Construcţie cu rol militar descoperită
Descoperirea vine la două săptămâni de când au fost începute săpăturile. Arheologii au scos la iveală până acum un zid de la 1584 din timpul domnitorului Petru Cercel şi un corp de gardă pe latura nord-estică de la domnitorul Matei Basarab.
„Este o săpătură sistematică ce va fi reluată an de an. Ne propunem să atingem acele zone sensibile ale Curţii Domneşti unde sunt probleme mai vechi sau neelucidate. Am început cu această zonă administrativă a Curţii. Intenţionăm să deschidem o secţiune şi în cazul bisericii Paraclis de lângă Turnul Chindiei, astfel încât să putem să obţinem date care să ne ducă, la un moment dat, la o imagine cât mai clară a Curţii Domeneşti şi a evoluţiei sale în timp, de la apariţie şi până la 1714”, a mai spus Oviudiu Cârstina.
Importanţa acestor descoperiri este extrem de mare, mai ales că şantierele şi cercetările arheologice efectuate în timp la „Curtea Domnească” au scos la iveală în anii trecuţi vestigii importante, legate de etapele constructive ale vechii capitale medievale (1386-1418).



