A început ediția a 55-a a Crizantemei de Aur. Târgoviște, capitala romanței FOTO
0Cea de-a 55-a ediție a Festivalului Crizantema de Aur a debutat într-o locație nouă. Iubitorii de romanțe au fost primiți într-un decor minunat, în care crizantemele s-au împletit frumos cu recolta de toamna.

Festivalul Național „Crizantema de Aur” este organizat, la Târgoviște, încă din anul 1968, fără întrerupere, fiind, din acest punct de vedere, cel mai longeviv din țară.
Tema ediției 2022 este „Romanța - Tezaur cultural național“. Evenimentul se desfăşoară, în premieră, la Cinematograful Independența din Târgovişte, recent reabilitat cu fonduri de la CNI.
La festivalul care a început joi, 20 octombrie, și se termină sâmbătă, 22 octombrie, participă 18 concurenți din România, Republica Moldova, Ucraina, Serbia, selecționați în urma a șapte preselecții regionale și o preselecție internațională online, realizate în perioada 15 mai - 25 iunie 2022.
Parfum de romanțe
„Este o ediție jubiliară, ce merită să fie celebrată la adevărata ei valoare istorică și muzicală.
„Crizantema de Aur este o emblemă națională a rezistenței prin cultură, un adevărat fenomen muzical, a cărui longevitate unică în România vorbește de la sine despre virtuțile culturale, morale, estetice și unioniste ale Romanței.


















Târgoviștea și-a câștigat binemeritat titlul de cetate a muzicii românești, iar noi suntem onorați ca, an de an, să adăugăm noi ediții de colecție în istoria impresionantă a Festivalului Național de Romanțe. La mulți ani, Crizantema de Aur”, a scris, pe Facebook, primarul Târgoviștei, Cristian Stan.
Longeviva „Crizantemă de Aur” s-a auzit pentru prima dată în 19-21 decembrie 1968, când s-a desfǎșurat prima ediție a concursului dedicat interpretǎrii și creației de romanțe.
De atunci, festivalul a reunit anual nume de prestigiu din viața muzicalǎ româneascǎ. Acum este condus de o artistă locală, născută la Pucioasa - Alina Mavrodin (60 ani). Ea este profesoara de matematică lansată fulgerător pe scena muzicii românești în 1987, când a câștigat Trofeul Mamaia 1987 și Trofeul „Steaua fără nume“. Mavrodin este directoarea artistică a „Crizantemei de Aur“.
Organizatorii festivalului sunt Primăria şi Consiliul Local Municipal Târgovişte, Consiliul Judeţean Dâmboviţa, Centrul Judeţean de Cultură Dâmboviţa, Teatrul „Tony Bulandra” din Târgovişte, în colaborare cu Ministerul Culturii, Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România şi Uniunea Muzicienilor din Moldova. Direcţia artistică a festivalului este asigurată de Asociaţia Culturală „Cetatea Romanţei” Târgovişte.