Victima tânărului polițist testat pozitiv pentru alcool și droguri necesită intervenție chirurgicală. Care este starea sa

0
Publicat:

O femeie în vârstă de 33 ani, din localitatea Brastavățu, a fost lovită pe o stradă din Caracal de un autoturism condus de un tânăr polițist. Bărbatul a încercat să ascundă inițial că el se afla la volan. Femeia a fost transportată la spitalul din Caracal, iar de acolo a fost transferată la un alt spital.

Femeia rănită în accident este internată la SJU Slatina și are nevoie de operație FOTO: A.M.
Femeia rănită în accident este internată la SJU Slatina și are nevoie de operație FOTO: A.M.

Victima a fost lovită, marți, 5 septembrie 2023, în jurul orei 5,50, pe o stradă din Caracal, în timp ce se îndrepta către firma la care lucra, unde urma să intre în schimb. Doar ce coborâse din autovehiculul care o aducea la lucru, când a fost lovită de un autoturism condus de un tânăr de 21 ani, domiciliat în acte în Caracal, dar care în prezent este polițist în județul Constanța.

„La data de 5 septembrie a.c., în jurul orei 5,50, Inspectoratul de Poliție Județean Olt a fost sesizat, prin apel 112, cu privire la faptul că, pe strada Vornicu Ureche, din municipiul Caracal, a avut loc un eveniment rutier. La fața locului, s-au deplasat polițiștii rutieri din cadrul Poliției municipiului Caracal”, au transmis reprezentanții Poliției Olt. 

Șoferul a ascuns inițial că el se afla la volan, o tânără în vârstă de 24 ani, rudă cu șoferul, asumându-și faptul că ar fi lovit-o cu mașina pe femeie.

„Din primele verificări, polițiștii au constatat faptul că, în eveniment, a fost implicat un autoturism, ce ar fi fost condus de o tânără, în vârstă de 24 de ani, din municipiul Caracal și un pieton, respectiv o tânără, în vârstă de 33 de ani, din comuna Brastavățu, județul Olt”, au mai precizat polițiștii.

În timpul cercetărilor polițiștii au aflat însă că tânărul polițist conducea de fapt autoturismul, astfel că l-au testat atât pentru consum de alcool, cât și pentru consum de droguri. Ambele teste au ieșit pozitive (polițistul ar fi consumat cannabis și ecstasy).

Polițiștii cercetează acum împrejurările în care s-a produs accidentul, conform anumitor surse existând declarații ale martorilor care spun că inițial autorul accidentului ar fi oprit la distanță de locul în care s-a produs impactul și ulterior s-ar fi întors la locul accidentului.

Victima, pe de altă parte, a fost transportată inițial la Spitalul Municipal Caracal. În urma investigațiilor medicale s-a decis transferul la Spitalul Județean de Urgență Slatina, unde se și află internată.

„La ora 11,00 a fost prezentată. Este internată pe Ortopedie, cu stare generală bună, nu este în pericol din punct de vedere al vieții. Are fractură la nivelul humerusului și la nivelul cotului, la nivelul capului radial stâng, cu paralizie de nerv”, a precizat purtătorul de cuvânt al SJU Slatina, medicul Emilian Postelnicu.

Victima necesită intervenție chirurgicală, a mai precizat medicul. 

Șirul evenimentelor rutiere în care sunt implicați șoferi aflați sub influența substanțelor stupefiante pare că nu se mai sfârșește în Olt, accidentul de marți, 5 septembrie 2023, fiind al patrulea din ultimele trei zile. 

Slatina

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite