Cioban amendat pentru alertă falsă, după ce, beat fiind, a sunat la 112 să anunțe că s-a speriat de un urs care nu exista

0
Publicat:

O tâmpenie care a fost reclamată la 112, numărul unic de urgenţă, s-a soldat cu o amendă aplicată unui bărbat din Neamţ. A sunat de mai multe ori, spunând că, speriat de urs, s-a rătăcit în pădure, însă totul era doar în mintea lui întunecată de alcool.

Apeluri false sunt nenumărate la 112 FOTO Arhiva Adevărul
Apeluri false sunt nenumărate la 112 FOTO Arhiva Adevărul

Pe data de 10 iulie 2023, în jurul orei 12.40, poliţiştii nemţeni au fost sesizaţi de către un bărbat de 43 de ani, din Bălţăteşti, că după ce a plecat de la stâna unde lucrează, undeva în zona unei comune învecinate, Crăcăoani, s-a speriat de prezenţa unui exemplar de urs, a fugit și s-a rătăcit în pădure.

În urma celor relatate de nemţean, pentru că era o situaţie care se putea termina cu consecinţe grave, a fost constituită o echipă de intervenţie, plecându-se în căutarea acestuia. Cercetările nu au dat roade, mai ales că bărbatul a revenit cu mai multe apeluri, comunicând de fiecare dată altă locaţie. În cele din urmă s-a dovedit a fi o alertă falsă.

„În urma activităţilor investigative desfăşurate de poliţişti, bărbatul aflat sub influenţa băuturilor alcoolice, a fost identificat în localitatea Crăcăoani, acesta nefiind într-o situaţie de pericol. Pentru apelarea nejustificată la serviciul 112, acesta a fost sancţionat cu amendă, valoarea acesteia fiind de 1.200 de lei“, a transmis Poliţia Neamţ.

Tot marţi, 10 iulie, poliţiştii au primit o reclamație de la o femeie din Braşov, aceasta susţinând că un frate, în vârstă de 49 de ani, a plecat de la locuinţa părinţilor, după ce a consumat 200 de mililitri de... combustibil. Poliţiştii şi jandarmii au plecat în căutarea acestuia, depistându-l în scurt timp. A fost predat unui echipaj medical.

În 2022, prin serviciul 112 au fost direcţionate către Poliţia Neamţ aproximativ 43.300 de apeluri. După cum a declarat purtătorul de cuvânt al IJP Neamţ, mai puţin de o treime dintre cele reclamate au necesitat verificări din partea poliţiştilor. Solicitările reale au vizat cazuri de vilenţă în familie, altercaţii, scandaluri sau evenimente petrecute în trafic.

„Aproximativ 15.000 de apeluri au necesitat verificări. Diferenţa, circa două treimi din apelurile de anul trecut, au fost false sau abuzive, fiind aplicate 1.753 de sancţiuni contravenţionale. Sunt persoane care apelează 112 pentru a căuta companie şi dezvoltă subiecte ce nu intră în categoria urgenţelor“, a declarat inspector Ramona Ciofu.

A fost dat exemplul unor persoane care erau „deranjate“ de iluminatul public şi au apelat 112 pentru ca acesta să fie oprit. Alt caz este al unui bărbat din localitatea Săvineşti, care în perioada ianuarie - septembrie 2022 a sunat la serviciul 112 de 364 de ori, toate apelurile neavând legătură cu activitatea Sistemului Naţional Unic Apeluri de Urgenţă.

O tâmpenie reclamată a fost că ar fi primit un bilet de trimitere de la medicul de familie în care vârsta i-a fost completată greşit, că poştaşul întârzie să îi aducă cuponul de pensie la timpul potrivit sau că primăria a modificat un cuib de barză. A fost sancţionat şi avertizat cu privire la folosirea abuzivă a numărului 112, dar nu a renunţat la „îndeletnicirea“ cotidiană.

Piatra Neamţ

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite