PORTRET Silviu Botiş este managerul ansamblului folcloric „Auşana”
0Bihoreanul îşi dedică tot timpul promovării muzicii, dansului şi portului popular, prin tinerii talentaţi din ansamblul său folcloric. Silviu spune că de mic copil i-a plăcut muzica populară şi, bineînţeles, a fost atras şi de dansul şi portul popular.
PROFIL
Născut: 4 iulie 1956, Aleşd
Studii: Liceul Agroindustrial din Aleşd şi Şcoala Tehnică din Aleşd
Familie: Căsătorit, nu are copii
Cum nu a fost talentat nici la dansat, nici la cântat, s-a gândit la o altă metodă de a promova muzica şi dansurile preferate. „În urmă cu patru ani eram viceprimar şi primar interimar în comuna Auşeu şi aveam ca atribuţii, printre altele, şi cultura şi sportul. M-am gândit că înfiinţarea unui ansamblu folcloric pentru zona Aleşd este cea mai bună metodă de a promova portul popular, dansul şi muzica populară”, a spus directorul ansamblului „Auşana”.
Premii numeroase
După înfiinţarea ansamblului, au început pregătirile intense pentru perfecţionarea interpreţilor de muzică populară şi a dansatorilor. Din nefericire, mulţi dintre cei înscrişi iniţial nu au rezistat la numărul mare de ore de repetiţii şi au renunţat. „Unii erau talentaţi la dans, alţii la cântat din vova şi alţii la cântat la diferite instrumente muzicale. Consilierul artistic al ansamblului este cunoscuta interpretă de muzică populară Florica Bradu”, a spus directorul. De la înfiinţare, ansamblul „Auşana” a participat la peste 300 de spectacole, aproape în toate judeţele ţării, precum şi în străinătate, iar membrii şi colaboratorii ansamblului Auşana au obţinut până în prezent aproape 140 de trofee şi premii, dintre care 45 de locuri întâi, la diferite festivaluri internaţionale, naţionale şi judeţene.
Evoluţie
La ora actuală, ansamblul are aproape 50 de membri şi colaboratori, incluzând aici şi Taraful „Doruleţul” şi grupul de dansatori „Auşana – Dacia”. „Primul spectacol la care am participat a fost unul cu emoţii foarte mari. Am participat, după numai trei luni de la începerea repetiţiilor, la festivalul „Varietăţi Bihorene”, unde am obţinut un loc II şi un loc III. Aceste rezultate m-au făcut să merg mai departe şi să-i încurajez pe interpreţi şi dansatori să fie serioşi şi să muncească mai mult”, a spus Silviu. „Am început să punem mai mult accent pe costumaţie, prezenţă scenică, expresivitate. Fiecare interpret trebuie să aibă un repertoriu propriu, de cel puţin şase piese. Nu este uşor, am compus piesele împreună cu ei. Toţi interpreţii au pregătire de specialitate în domeniul muzical”, a explicat directorul. Ansamblul nu este singura preocupare a lui Silviu. El a avut şi o emisiune de folclor la o televiziune locală, denumită „Cântece de drag şi dor din ţara Crişurilor”, în cadrul căreia a promovat tinerii solişti ai cântecului popular bihorean.
Întrebări şi răspunsuri
Aveţi planuri deosebite, pentru perioada imediat următoare?
Anul acesta, cel mai important proiect al nostru este organizarea ediţiei a doua a festivalului interjudeţean de folclor „Cântec mândru de pe Criş”. Ansamblul este foarte solicitat la diferite spectacole şi festivaluri.
Aţi obţinut premii speciale?
Am obţinut diplomă de excelenţă, din partea Academiei de Ştiinţe, Literatură şi Artă, precum şi din partea Centrului Judeţean pentru Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor. În plus, am primit diplome de onoare, din partea primăriilor Auşeu, Bulzi, Bratca, Husasău de Tinca, Girişu de Criş, şi din partea comunei Micherechi.
Ce-i place
Lui Silviu îi place foarte mult sportul, cu atât mai mult cu cât în tinereţe a fost fotbalist. Silviu spune că-i place foarte mult să vizioneze emisiunile de folclor de la diferite posturi de televiziune. Îi place să înoate, pentru întreţinere.
Ce nu-i place
Silviu spune că nu-i plac manelele, ca gen de muzică. Nu-i plac oamenii cu nasul pe sus şi nu suportă frigul şi zăpada, pentru că distrug şoselele. „Nu suport bârfele, minciuna şi oamenii superficiali”, a spus Silviu.