Doliu în lumea presei. A murit Constantin Cumpănă, cunoscut jurnalist de investigații

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Constantin Cumpănă, unul dintre cei vechi și cunoscuți jurnaliști de investigații, s-a stins din viață la vârsta de 73 de ani, în urma unui AVC.

Constantin Cumpănă la mare
Constantin Cumpănă Foto Facebook

Constantin Cumpănă (Lică, așa cum spuneau familia și prietenii) a fost unul dintre cei mai vechi jurnalişti din Constanţa. Pierderea acestuia înseamnă un doliu pentru presa locală și națională. Jurnalistul și-a început cariera la ziarul Contrast, continuând la Telegraf, unde a fost şef al secţiei Eveniment.

Pe parcursul carierei, a investigat și documentat tragedii și probleme majore, inclusiv celebrul caz al “Tragediei navei Independența” și “Amintiri despre o flotă pierdută”, materiale care au dezvăluit detalii ascunse ale istoriei maritime românești.

Investigațiile sale i-au adus și neplăceri, nu numai laude, acesta a avut conflicte cu autoritățile, inclusiv cu înaltele fețe bisericești, precum arhiepiscopul Tomisului, ÎPS Teodosie, care i-a intentat un proces cerând despăgubiri de 200.000 de euro pentru defăimare, dar instanțele au respins acuzațiile, demonstrând integritatea jurnalistului.

Jurnalistul și-a dedicat munca adevărului. Acesta a luptat împotriva acuzațiilor aduse de CNSAS, care susținea că ar fi colaborat cu Securitatea. În cele din urmă, instanța a stabilit că aceste acuzații erau nefondate.

Înmormântarea va avea loc joi, 24 octombrie.


Constanţa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite