Algerienii care erau păziţi de Poliţia de Frontieră au fugit din Portul Constanţa. Patru dintre ei au fost prinşi în pădure

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Algerienii ascunşi pe nava din Portul Constanţa, care au dat foc unei saltele din ascunzătoare, au fugit de pe vapor. Ei se aflau sub paza Poliţiei de Frontieră.

UPDATE „Cei şase vor fi cercetaţi pentru trecere frauduloasă a frontierei de stat, dar inca se fac cercetări, iar la finalizare procurorul va dispune măsuri în consecinţă“, a specificat Poliţia de Frontieră Constanţa. 

Doi dintre transfugi sunt încă de negăsit.  

Algerienii se aflau pe nava Nordic Barents, sub pavilion Panama, când au dat foc unei saltele din ascunzătoare. Ei au sperat să atragă atenţia autorităţilor române pentru că echipajul nu voia să-i lase să coboare în Portul Constanţa. 

În noaptea de miercuri spre joi (20/21 noiembrie), algerienii au reuşit să fugă de sub pază. Patru dintre cei şase au fost găsiţi în zona Murfatlar.

„În data de 21.11.2019, în jurul orei 03.10, poliţiştii de frontieră din cadrul Grupului de Nave Constanţa, aflaţi la supravegherea navei Nordic Barents, sub pavilion Panama, sosită în Portul Constanţa din direcţia Turcia, au fost anunţaţi de către un membru de echipaj despre faptul că cei şase pasageri clandestini de la bordul navei nu se mai află în încăperea în care erau cazaţi.

Imediat, poliţiştii de frontieră au efectuat controlul asupra navei şi au alertat autorităţile locale şi firmele de pază care îşi desfăşoară activitatea în incinta Portului Constanţa.

Menţionăm că, în permanenţă un echipaj al Poliţiei de Frontieră a supravegheat nava la scara acesteia, cu verificări constante ale încăperii în care aceştia se aflau, ultima verificare fiind efectuată în jurul orei  02.30, când nu au fost constatate nereguli.

Sunt efectuate activităţi de căutare a celor şase cetăţeni algerieni, în cooperare cu structurile I.P.J. si I.J.J. Constanta, până în prezent fiind găsiţi cinci dintre aceştia.

Totodată, sunt derulate cercetări pentru stabilirea cu exactitate a celor întâmplate şi identificarea persoanelor implicate, în cauză existând suspiciuni privind complicitatea echipajului  navei în săvârşirea faptei de trecere frauduloasă a frontierei de stat“, transmite un comunicat al Poliţiei de Frontieră. 

Imagine indisponibilă

Nava Nordic Barents în Portul Constanţa Sursa Poliţia de Frontieră 

Pe aceeaşi temă: 

VIDEO UPDATE Şase transfugi au fost intoxicaţi cu fum la bordul unei nave, în Portul Constanţa

Situaţie tensionată pe nava ocupată de refugiaţi. Ce decizie au luat marinarii români referitor la debarcare

Constanţa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite