Cum explică Nicușor Dan demisia Dianei Pungă din funcția de city manager: În loc să construiești te lupți cu toți cretinii
0Primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, a afirmat, joi, că plecarea Dianei Pungă din funcția de city manager sa survenit în urma unor probleme pe care le-ar fi avut cu prefectul, ANFP-ul, Inspectoratul și unii directori.

„Lucrez cu Diana Pungă din 2015 și de atunci au fost: mai multe campanii, înființare USB, înființare USR și mai ales intrarea într-o administrație locală ruptă de multe realități. Este o persoană extrem de structurată, care muncește 12 ore pe zi și în weekend, și care rezolvă orice fel de problemă”, a scris primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, pe pagina sa de Facebook.
Edilul Capitalei susține că motivul plecării Dianei Pungă din funcția de city manager ar avea legătură cu prefectul, ANFP-ul, Inspectoratul și unii directori, care i-ar fi pus piedici.
„De ce pleacă? Pentru că viața în administrația publică este frustrantă și consumatoare de energii. Îți pun bețe în roate Prefectul, ANFP-ul, Inspectoratul, directori pe care nu-i poți da afară, etc. Și în loc să construiești te lupți cu toți cretinii pe care în viața privată, normală, îi ignori fără mari eforturi”, a susținut Nicușor Dan.
Primarul Capitalei a afirmat totodată că nu a încercat să o conving să rămână.
„Deși este o mare pierdere pentru echipa noastră, nu am încercat să o conving să rămână. Este calculul personal al fiecăruia cât își alocă din timpul propriu pentru binele comun. Diana a alocat deja foarte, foarte mult. Îi mulțumesc pentru tot și sunt convins că ne vom regăsi în proiecte comune”, a conchis Nicușor Dan.
Diana Pungă, care a ocupat funcția de city-manager al Bucureștiului, și-a dat demisia.
„Începând cu data de 01.08.2024 încetează Contractul de Management al doamnei Pungă Diana – Administrator Public, ca urmare a acordului de voință al părților semnatare”, se arată în dispoziția de încetare a contractului de management al Dianei Pungă – document semnat de Nicușor Dan, conform Gândul.
Demisia Dianei Pungă ar fi o decizie personală a Administratorului Public, potrivit unor reprezentanți ai Primăriei Capitalei.
În vârstă de 39 de ani, „mâna dreaptă a lui Nicușor Dan”, conform sursei citate, Pungă a fost membru al Uniunii Salvați Bucureștiul (USB), partid fondat de Nicușor Dan. USB transformat ulterior în USR-ul de azi, iar înainte să fie numită Administrator Public, Diana Pungă a fost șefa de cabinet a lui Nicușor Dan.