Și-a trimis 4,5 kilograme de canabis din Spania cu o firmă de curierat. Surpriza pregătită când a ridicat coletul

0
Publicat:

Un bărbat de 36 de ani a fost surprins în flagrant de polițiști de la Crimă Organizată cu un colet în care avea 4,5 kilograme de canabis, droguri pe care și le-a trimis personal din Spania.

Drogurile confiscate de polițiști FOTO BCCO Alba Iulia
Drogurile confiscate de polițiști FOTO BCCO Alba Iulia

Bărbatul din Cluj-Napoca a mers în Spania, a cumpărat drogurile după care și le-a trimis cu o firmă de curierat. În momentul în care a ridicat coletul, a fost ridicat de polițiști.

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Alba Iulia, împreună cu procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Alba Iulia, au documentat activitatea infracțională a unui bărbat bănuit de săvârșirea infracțiuniilor de trafic de droguri de risc și introducerea în țară de droguri de risc. 

„Astfel, la data de 6 septembrie 2023, polițiștii  Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Alba Iulia, împreună cu procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Alba Iulia, au desfășurat o acțiune de prindere în flagrant delict, a persoanei bănuite, de 36 de ani, din municipiul Cluj – Napoca, fiind depistată în timp ce ar fi ridicat un colet care conținea 4.500 de grame de canabis (4,5 kilograme), de la o firmă de curierat din municipiul Sebeș. Din cercetări, a rezultat că drogurile ar fi fost expediate de către acesta, din Spania”, a transmis BCCO Alba Iulia.

În aceeași zi, procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Alba Iulia au dispus reținerea acestuia, pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat Tribunalului Alba, pentru dispunerea măsurilor legale. Suportul de specialitate a fost asigurat de Direcția Operațiuni Speciale din Poliția Română.

„Precizăm faptul că, pe parcursul întregului proces penal, persoanele bănuite beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale, prevăzute de Codul de Procedură Penală precum și de prezumția de nevinovăție”, a mai susținut BCCO Alba Iulia.

După modificările legiuslaive care au intrat în vigoare, bărbatul riscă cel puțin 5 ani de închisoare.

Alba Iulia

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite