Militarilor şi poliţiştilor li se va interzice să lucreze ca mercenari sau în servicii de pază privată. Proiectul de lege intră în dezbatere
0În această săptămână va intra în dezbaterea parlamentului un proiect de lege prin care militarilor, poliţiştilor şi angajaţilor din structurile de ordine publică li se interzice să lucreze ca mercenari sau în servicii de pază privată, fără acordul statului român.

Iniţiatorii susţin că măsurile cuprinse în document ţin de securitatea naţională şi oferă instituţiilor de forţă un instrument legal pentru a gestiona aceste abateri disciplinare, potrivit Radio România Actualități.
Proiectul de lege a fost inițiat de deputatul USR Bogdan Rodeanu, vicepreședintele Comisiei de Apărare din Camera Deputaților.
„Tot ce s-a întâmplat în ultimele şase luni în România arată clar faptul că statul român trebuie să îşi întărească întreg sistemul de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională. Şi nu vorbim despre modernizare, despre finanţare sau despre alte aspecte, ci despre eliminarea unor vulnerabilităţi constituite din resursa umană care şuntează, într-un fel sau altul, statutul profesiilor sau regulamentul sub care funcţionează în diverse instituţii. USR a pregătit un proiect care fixează în termeni legali noţiunea de mercenariat, o introduce în legea siguranţei publice care în momentul de faţă este în vigoare şi după aceea introduce interdicţii sub incidenţă penală în zona statutelor fiecărei categorii profesionale, fie că vorbim despre statutul cadrelor militare, despre statutul poliţistului, despre statutul soldatului şi a gradatului profesionist şi în zona poliţistului de penitenciar”, a declarat Bogdan Rodeanu, la Palatul Parlamentului.
Potrivit documentului, nerespectarea acestor prevederi se sancţionează cu închisoare de la cinci la zece ani.
„Participarea în orice formă a cadrelor militare în activitate, a soldaţilor şi gradaţilor profesionişti în activitate, a funcţionarilor publici cu statut special din structurile de ordine publică şi siguranţă naţională şi a poliţiştilor din penitenciare în activităţi de mercenariat sau la activităţi de pază şi protecţie personală, ori activităţi desfăşurate pentru societăţi de pază şi protecţie fără aprobarea autorităţilor române se pedepseşte cu închisoare de la 5 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi”, se arată în proiect.
Iniţiativa legislativă a apărut după ce o anchetă a Ministerului Apărării a dezvăluit că militari români în rezervă şi cadre active MApN au semnat contracte cu anumite companii de securitate care-şi desfăşurau activitatea în Congo. S-a constatat că aceștia au lucrat ca mercenari pentru Horațiu Potra.