Moldova 1, postul public TV de la Chișinău, accesibil în regiunea separatistă Transnistria după o pauză de decenii
0Locuitorii regiunii separatiste Transnistria pot viziona din data de 4 februarie Moldova 1, postul public TV de la Chișinău, acesta fiind disponibil în grila de emisie după o pauză de circa 33 de ani, potrivit autorităților moldovenești.

,,De ieri, după aproape 33 de ani de absență a reapărut Moldova 1 în raioanele de est ale țării. Sperăm să reluăm un dialog cu cei de la Tiraspol, un dialog pe care l-am așteptat de foarte multă vreme”, a anunțat vicepremierul pentru Reintegrare, Oleg Serebrian.
Reprezentanții Guvernului de la Chișinău consideră că reluarea difuzării postului public TV este importantă și în contextul ajutorului oferit de UE pentru depășirea crizei energetice care a fost declanșată de Kremlin.
„Difuzarea postului public de televiziune Moldova 1 în stânga Nistrului este importantă pentru diversificarea surselor media disponibile locuitorilor din regiune. Vom continua să lucrăm ca toți cetățenii in Republica Moldova să aibă acces la informații obiective și de interes public, inclusiv despre faptul că anume UE a transmis gaz umanitar în regiune”, a precizat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă.
Ajutorul UE
Din 1 februarie, regiunea separatistă prorusă Transnistria, lăsată fără gaze rusești, dispune de resurse energetice datorită sprijinului de 20 de milioane de euro oferit de Uniunea Europeană.
De asemenea, Uniunea va oferi alte 60 de milioane de euro Transnistriei pentru acoperirea necesităților energetice până la mijlocul lui aprilie, ajutor care este condiționat de mai multe aspecte, conform premierul Dorin Recean.
,,Acțiuni concrete prin care se respectă drepturile omului și libertățile fundamentale în regiune, și care trebuie convenit cu Guvernul Republicii Moldova până a fi valorificat ajutorul.
Un plan asumat prin care se actualizează treptat tarifele la energie la prețurile de piață pentru consumatorii din regiune.
Companiile mari care exportă produse vor trebui să achite prețurile de piață pentru energie.
Excluderea consumatorilor industriali cu consum mare de energie din pachetul de sprijin”, a punctat șeful Cabinetului de miniștri.
În prezent, Chișinăul folosește resurse energetice achiziționate de pe piața europeană, iar regiunea separatistă utilizează gaze cumpărate din România și Bulgaria, acestea fiind cumpărate și livrate de compania Energocom de pe malul drept al Nistrului.
Criza declanșată de Kremlin
Transnistria a rămas fără gaze rusești de la 1 ianuarie 2025, după refuzul Kievului de a prelungi contractul de tranzit al resurselor energetice către Europa, precum și refuzul Gazpromului, companie controlată de Kremlin, de a-și onora obligațiile contractuale și de a livra gaz, invocând o pretinsă datorie a companiei Moldovagaz, neconfirmată de un audit internațional realizat la inițiativa Republicii Moldova.