România a evitat o ruşine colosală: Naţionala de handbal feminin, o repriză groaznică în Insulele Feroe

0

Fetele pregătite de suedezul Tomas Ryde au trăit periculos şi au fost aproape de a intra în istoria neagră a primei reprezentative.

România, cu Cristina Neagu în lot - nu e refăcută deocamdată - dar absentă de pe teren a jucat, în această săptămână, primele două partide de calificare pentru Campionatul European din 2020 (4-20 decembrie, Danemarca şi Norvegia).

Miercuri, la Braşov, tricolorele au trecut, relativ uşor, de Ucraina, scor 27-24. Astfel, era de aşteptat ca duelul de duminică, de la Torshavn, cu Insulele Feroe să fie, practic, un antrenament cu publicul. Mai ales că fetele de la Insulele Feroe n-au câştigat niciodată vreun meci din preliminariile unui European!

Doar că ceea ce a ieşit pe teren, în prima repriză, a fost un coşmar pentru românce! Ele au început bine, au condus cu 3-1, 5-3 şi 6-5, însă, de aici încolo, s-a „rupt“ filmul! Gazdele au fost mai mereu în avantaj, la un moment dat, chiar având două goluri în faţă (9-7) şi, ulterior, au închieat repriza cu un incredibil 12-11!

Abia în partea secundă, fetele au luat meciul în serios. Au egalat repede, 12-12, după care au făcut spectacol pe teren, având şi şase goluri în faţă: 25-19. Partida s-a încheiat cu victoria firească a tricolorelor, scor 25-20.

Primele două echipe din fiecare grupă vor obţine calificarea la Euro 2020. În cele 13 ediţii ale Campionatului European de până acum, România a ratat calificarea o singură dată, în 2006. La ultima ediţie, în 2018, Neagu şi compania s-au clasat pe locul 4 în Franţa.

Insulele Feroe – România 20-25 (12-11)

Fridmundsdottir, Petersen – portari; a Borg, A Dunga, Brandenburg 1, Jojic 2, Eystberg 4, Hansen 5, Joensen 1, Larsen, Mortensen 1, Poulsen, Samuelsen 1, Skylv Midjord, Weyhe 5

Dedu, Dumanska – portari; Udriştioiu 1, Buceschi 6, Băcăoanu 4, Adespii Molnar 4, Laslo 2, Iuganu 2, Bucur 2, Florica 1, Polocoşer, Ostase 1, Zamfirescu 1, A. Popa, Moisă 1, Savu