Nadal este sincer: „Nu mai pot fi competitiv”. Ultima promisiune a carierei
0„Nu m-am săturat de tenis, îl voi iubi toată viața. Din păcate, nu mai pot concura la nivelul pe care mi l-aș dori, este ceva ce din păcate a trebuit să accept”, a spus astăzi Rafa Nadal, în vârstă de 38 de ani.

Alături de el s-a aflat astăzi Carlos Alcaraz și căpitanul Spaniei, David Ferrer. Toate privirile la conferința de presă au fost ațintite spre câștigătorul de 22 de ori de titluri de Grand Slam, care și-a anunțat retragerea din tenis la finalul finalei Cupei Davis de la Malaga. Începând de mâine, Spania va juca sferturile de finală împotriva Olandei.
Vrea să câștige Cupa Davis
Nadal a vorbit cu sinceritate despre ceea ce așteaptă de la aceste zile, ultimele sale momente ca jucător de tenis: „Nu mă gândesc la finalul meu, acestea sunt bune pentru filmele de la Hollywood. Trebuie să ne concentrăm pe concurență și să facem tot ce e mai bun pentru echipă. Am încercat să muncesc cât am putut în ultima lună și jumătate pentru a ajunge aici în stare bună și cred că mi-am îmbunătățit forma Totuși, este greu de înțeles care este nivelul când nu concurezi, dar dacă trebuie să joc un meci, o voi face dând tot ce pot, ca întotdeauna, sunt la dispoziția căpitanului”.
Ibericul a vorbit apoi despre retragere: „Să-ți iei rămas bun în timp ce joci pentru Spania înseamnă mult. Nu știu cum mă voi simți, dar trebuie să las emoțiile deoparte. Important este să dăm tot ce putem împreună ca echipă, pentru a încerca să-l câștigăm pe Davis”.
„Sunt împăcat cu mine”
Fostul număr unu mondial a vorbit apoi despre carieră: „Nu sunt genul de persoană care spune că nu aș schimba nimic, pentru că mi se pare arogant, așa că pot spune că dacă m-aș întoarce aș lua unele decizii altfel. Pot spune, totuși, că sunt împăcat cu mine, pentru că am dat tot ce am avut în carieră, îmi va fi foarte dor de adrenalina când intri pe teren și, evident, de afecțiunea tuturor suporterilor.
Nadal a încheiat: „Mă retrag nu pentru că nu mai iubesc tenisul, ci pentru că nu mai sunt competitiv. Aș putea juca încă un an pentru a-mi lua rămas bun de la cele mai importante turnee din cariera mea, dar nu are sens să particip decât atunci când sunt pe deplin conștient că corpul mă va lăsa să lupt pentru obiectivele care m-au motivat o viață, adică pentru victorie”.