Marea revelație a fotbalului mondial în 2024: naționala care trăiește o poveste de vis la Cupa Asiei

0

Selecţionata Tadjikistanului s-a calificat, în premieră, în sferturile de finală ale Cupei Asiei pe Naţiuni la fotbal, găzduită de Qatar, după ce a învins reprezentativa Emiratelor Arabe Unite cu scorul de 5-3, la loviturile de departajare, într-un meci în care scorul a fost egal, 1-1, atât după cele 90 de minute, cât şi după prelungiri.

Fotbaliștii din Tadjikistan sărbătoresc la Cupa Asiei

Tadjicii, debutanţi la Cupa Asiei, au deschis scorul prin Vahdat Hanonov (30), dar EAU a egalat in extremis, prin Khalifa Al Hammadi (90+6).

La loviturile de departajare, pentru tadjici au transformat Ahtam Nazarov, Vahdat Hanonov, Ehson Pandjşanbe, Rustam Soirov şi Alişer Şukurov, în timp ce pentru echipa EAU, antrenată de Paulo Bento, au înscris Abdulla Idrees, Fabio De Lima şi Ali Saleh, în timp ce Caio Canedo a ratat (a apărat Rustam Iatimov).

În sferturi, Tadjikistanul, echipă antrenată de croatul Petar Segrt, va înfrunta învingătoarea dintre Irak şi Iordania, meci care va avea loc luni.