LIVETEXT / HANDBAL (Liga Campionilor): Valladolid - HCM Constanţa 26-26 (FINAL)

0

Aflată pe locul 4 în grupa 1 a Ligii Campionilor, la handbal, echipa masculină HCM Constanţa a terminat la egalitate (26-26), în Spania, cu Pevafersa Valladolid. Rezultatul o apropie şi mai mult pe formaţia noastră de calificarea în faza următoare a competiţiei.

HCM a obţinut un prestigios rezultat de egalitate (26-26) pe terenul uneia dintre forţele handbalului spaniol.

Ultima secundă: GOOL, SCHUCH! Egalitzate la 26!

Apără Mihai Popescu, însă Toma a ratat pe contraatac, singur cu portarul! Mai sunt câteva secunde.

Min. 59: HCM ratează atacul. Păcat! Era o ocazie de a păstra egalitatea. Finalul de meci se anunţă de foc.

Un nou gol pentru Tvedten.

Min. 57: Valladolid are aruncare de la 7 metri... Tvedten fructifică.

Min. 56: GOOL, TOMA! Şi HCM e în avantaj: 25-24!

Min. 55: Apără Popescu! GOOL, BĂICEANU! Este egalitate la 24!

Min. 54: GOOL, SCHUCH!

Min. 54: Mihai Popescu apără o aruncare de la 7 metri, însă mingea se loveşte de el şi o scapă în poartă!

Apără din nou Mihai Popescu, însă Băiceanu iroseşte atacul...

Min. 51: GOOL, MUREŞAN! Mai rămâne un gol... pentru Valladolid.

Valladolid iroseşte contraatacul, însă nici HCM nu reuşeşte să înscrie.

Apără Mihai Popescu, însă Băiceanu face picior!

Min. 48: GOOL, MUREŞAN! Valladolid - HCM 23-21

Constanţa a cerut time-out.

Min. 45: Valladolid are 23.20... Tvedten înscrie pe contraatac.

Greşim din nou şi ibericii s-au desprins la două goluri (22-20).

Din nou egalitate (20-20)

Min. 43: GOOL, NICOLAE! HCM este din nou în avantaj: 20-19.

Se joacă pe contre.

Apără Mihai Popescu!

Min. 42: GOOL, MUREŞAN! Execuţie superbă! Valladolid - HCM 19-19.

Min. 41: Mureşan face paşi...

Min. 40: Aruncare de la 7 metri pentru Valladolid. Tvedten egalează (18-18).

Min. 40: Sub ameninţarea jocului pasiv Băiceanu a ratat o ocazie imensă, singur cu portarul.

Raul Entrerrios reduce diferenţa.

Min. 38: GOOL, CSEPREGHI! Constanţa s-a desprins la două goluri (18-16)

Min. 36: GOOL, TOMA! Pe contraatac. Şi HCM conduce cu 17-16.

Min. 36: GOOL, MUREŞAN! HCM a egalat!

Toma s-a accidentat... A fost lovit cu piciorul în gât de portarul lui Valladolid, Svenson.

Min. 34: GOOL, MUREŞAN! Valladolid - HCM 16-15.

S-a reluat partida. Şi HCM a reuşit să se apropie.

S-a terminat prima repriză.

Min. 29: O nouă aruncare de la 7 metri pentru spanioli. Şi acelaşi norvegian concretizează. Valladolid conduce cu 15-11! Ce cădere!

Mureşan aruncă, însă mingea ocoleşte poarta lui Valladolid.

Min. 28: Valladolid are aruncare de la 7 metri. Tvedten fructifică.

Min. 28: Antrenorul Zoran Kurtes vede cartonaşul galben... Pentru proteste repetate.

Finalul primei reprize nu este prielnic HCM-ului. Se comit din nou multe erori, mai ales în atac.

Min. 27: Valladolid - HCM 13-11

Min. 25: GOOL, SCHUCH!

Steaua a pierdut (29-33) la Iujnîi, în Ucraina, dar s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Cupelor.

O cădere în jocul lui HCM. Şi spaniolii se distanţează din nou la două goluri: 12-10.

Min. 23: Irosim atacul şi Valladolid nu iartă: 11-10.

Csepreghi ratează, însă Mihai Popescu are o intervenţie de zile mari.

Valladolid cere timp de odihnă.

GOOL, ADZICI! Şi HCM a egalat la 10.

GOOL, TOMA! Al 4-lea la rând!

Spaniolii reacţionează imediat şi Oscar Perales marchează (10-8).

Min. 15: GOOL, TOMA! Golgheterul campioanei României în Liga Campionilor face recital. Diferenţa s-a redus la un singur gol.

GOOL, TOMA! Pe contraatac.

GOOL, TOMA! De la 7 metri. HCM e în joc. Valladolid înscrie imediat şi conduce cu 9-6.

Jucăm în 5 oameni de câmp. Mureşan a fost eliminat pentru două minute.

GOOL, MUREŞAN!

GOOL, TOMA! Constănţenii sunt mult mai atenţi. Joacă la intercepţie. Spaniolii rămân însă în avantaj: 7-4.

GOOL, BĂICEANU!

GOOL, BĂICEANU! Handbaliştii români par a fi regăsit drumul spre poartă.

Min. 6: GOOOL, ADZICI! În sfârşit, primul gol pentru HCM.

Echipa noastră este incomodată de apărarea agresivă, avansată, a ibericilor. În cinci minute campioana României nu a reuşit să înscrie.

Constănţenii pierd un nou atac şi Valladolid s-a detaşat: 3-0.

Meciul a început. Spaniolii au primul atac.

Cu toate că ştiu că au o misiune extrem de grea, Laurenţiu Toma, Mihai Popescu şi colegii lor promit să aibă o evoluţie frumoasă pe terenul uneia dintre echipele de top din Europa. Marea lor problemă, pe lângă faptul că susţin săptămânal câte două meciuri, unul în campionat, celălalt în Champions League, o reprezintă oboseala acumulată în deplasări destul de lungi.

În meciul tur, la Buzău, Valladolid a câştigat cu 26-23.

Astăzi, într-un alt meci din grupa 1, Medvedi (Rusia) s-a impus cu 39-30 în faţa lui Pick Szeged (Ungaria). Rezultatul o avantajează pe HCM, care are nevoie de victorie cu PAOK (Grecia), în 27 februarie, pentru a fi virtual calificată în faza următoare a Ligii Campionilor.