David Popovici, imbatabil: Detaliul fascinant care arată că e un „zeu“ în apă

0

David Popovici va împlini 18 ani pe data de 15 septembrie, însă deja e incredibil de bun, la nivel mondial! Faptul că a cucerit 11 medalii de aur, în acest sezon competițional, și a stabilit un record mondial, la seniori, la 100 de metri liber, vorbește de la sine despre nivelul acestui sportiv fenomenal.

David Popovici, imbatabil în proba sa preferată. FOTO: Arhiva Adevărul

Iar statisticile sclipitoare trecute în dreptul lui David nu se opresc aici! În noaptea de duminică spre luni, el a câștigat încă o medalie de aur în proba sa favorită, 100 de metri liber, la Mondialele de juniori de la Lima (Peru). Rezultatul a fost previzibil din două motive:

1. David n-are rival în această probă, la nivel mondial, făcând deja furori la seniori.

2. De la Mondialele de juniori, găzduite de Lima, au lipsit cele mai importante țări. Motivul? După un sezon încărcat, au dorit să-și odihnească sportivii.

Popovici a ținut să meargă însă, la Lima, din dorința de a-și testa capacitatea la un eveniment desfășurat departe de România, la o diferență mare de fus orar. Iar testul a fost unul reușit. Iar cursa de aur a lui Popovici, în finala probei de 100 de metri liber, a însemnat atingerea unei borne fantastice.

Concret, românul a câștigat locul 1, parcurgând distanța de 100 de metri, în 47.13 secunde. Ceea ce înseamnă că, în acest an, în clasamentul celor mai buni zece timpi, în această probă, David apare de nouă ori! Iată rezultatele sale: