David Popovici, aur și la 200m liber la Sette Colli. Este un nou record al competiției

0

David Popovici se calificase în finală cu al patrulea timp în finală, sub Filippo Megli (1:47.21), Stefano Di Cola (1:47.51) și și Thomas Dean (1:47.61).

David Popovici

Sportivul român a obținut medalia de aur, cu timpul de 1.45.49, un nou record al competiției, la Foro Italico, din Roma. David nu a mai înotat într-o finală la 200m liber de anul trecut, de la Campionatele Europene de la Roma.

În seriile Cupei României de anul acesta a avut timpul 1:47.39,

La Sette Colli Trophy, concurs de top desfășurat la Foro Italico din Roma, David Popovici s-a impus sâmbătă în proba de 100 m liber. Sportivul nostru a parcurs cele două lungimi de bazin în 48.10 secunde, nou record al competiției. Alessandro Miressi (Italia) - 48.27 s - a încheiat cursa pe locul 2, în timp ce Matthew Richards (Marea Britanie) - 48.28 s - a ieșit pe locul 3.

David are un singur concurs major în acest an, Mondialele de la Fukuoka. Anul viitor, el va da examenul carierei, la Jocurile Olimpice de la Paris.