Coreea de Sud, cu vedetele ei, pulverizată la Cupa Asiei: Iordania e în finală după o lecție de fotbal VIDEO

0

Iordania a reuşit o calificare istorică în finala Cupei Asiei, după ce a învins, marţi, Coreea de Sud cu scorul de 2-0 (0-0), în prima semifinală a competiţiei găzduite de Qatar.

Jurgen Klinsmann îl consolează pe Heung Min Son după o înfrângere dură

Iordania, care până la această ediţie a Cupei Asiei nu trecuse niciodată de sferturi de finală, a marcat prin Yazan Al-Naimat, în minutul 53, şi Mousa Suleiman (66).

Selecţionerul Iordaniei este marocanul Hussein Ammouta, în timp ce Coreea de Sud este antrenată de fostul mare internaţional german, Juergen Klinsmann. Coreea de Sud a câştigat de două ori Cupa Asiei, în 1956 şi 1960, şi are două finale pierdute, ultima în 2015.

Iordania va întâlni în finală câştigătoarea meciului de miercuri (ora 17.00) dintre Iran şi Qatar. Arabii găzduiesc turneul şi sunt deţinătorii titlului.