Când 2 goluri nu sunt îndeajuns. Calificare spectaculoasă pentru echipa antrenată de Răzvan Lucescu, în sferturile Europa Conference League

0

PAOK Salonic s-a calificat spectaculos în sferturile de finală ale Europa Conference League la fotbal, după ce a surclasat-o pe Dinamo Zagreb cu scorul de 5-1, joi seara, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor.

PAOK a făcut o primă repriză de excepţie şi avea la pauză 3-0, prin golul marcat de Rahman Baba (27), autogolul lui Petar Sucic (34) şi reuşita lui Brandon Thomas (42).

Dinamo Zagreb a redus din diferenţă prin kosovarul Arber Hoxha (49), dar PAOK a refăcut ecartul graţie reuşitei lui Konstantinos Koulierakis (73).

După ce PAOK a trecut prin emoţii, însă golul lui Petkovic (81) a fost anulat pentru henţ de arbitrajul video, Andrija Zivkovic (88 - penalty) a stabilit scorul final.

Campioana Croaţiei câştigase cu 2-0 în prima manşă, prin dubla lui Bruno Petkovic.

PAOK îşi va afla vineri adversara din sferturile de finală, la tragerea la sorţi de la Nyon (ora 15:00).

Întâlnirile din sferurile Europa Conference League vor avea loc pe 11 și 18 aprilie.

Conference League are loc pentru a treia oară. În 2022, câștigătoarea competiției a fost echipa italiană AS Roma, iar în 2023, echipa engleză West Ham.