Bomba în tenis la Auckland! Caroline Wozniacki, eliminată de o jucătoare de 18 ani, cu origini în România

0

Una dintre cele mai mari surprize ale începutului de an s-a consemnat la turneul de la Auckland, din Noua Zeelandă.

Bianca Andreescu, o canadiancă cu părinţi români, locul 152 WTA, a eliminat-o din competiţie pe Caroline Wozniacki, locul 3 mondial. Bianca, în vârstă de 18 ani, a câştigat cu 6-4, 6-4, într-o partidă care a durat două ore şi 13 minute.

Este cea mai importantă victorie din cariera sportivei născute în Canada, care în sferturile de finală o va întâlni pe americanca Venus Williams.

FOTO Revelaţia începutului de an s-a apucat de tenis la Piteşti şi e mare fan Simona Halep şi Roger Federer

VIDEO Execuţie în direct! Cum a încheiat Bianca Andreescu meciul contra danezei Caroline Wozniacki