Wimbledon, zguduit: Ashleigh Barty, jucătoarea numărul 1 din lume, a fost învinsă de o adversară din afara Top 50!

0
Ashleigh Barty

După o zi de pauză, turneul de la All-England Club s-a reluat astăzi şi a oferit o surpriză de proporţii în optimi.

Wimbledon 2019 a rămas fără patru din primele cinci favorite de pe tabloul feminin! După Osaka (eliminată în turul I), Kerber (turul II) şi Bertens (turul III), astăzi, Ashleigh Barty, cap de serie numărul 1 şi ocupanta locului 1 în clasamentul WTA, a părăsit şi ea turneul.

Campioana de la French Open a fost învinsă de americanca Alison Riske (55 WTA) după un meci de o oră şi 39 de minute: 6-3, 2-6, 3-6. Prin această victorie, Riske (29 de ani) şi-a atins cel mai bun rezultat de până acum la un Grand Slam, atingerea sferturilor! La Wimbledon, americanca nu depăşise niciodată turul III. Pentru Riske urmează acum o partidă în sferturi, fie cu Serena Williams (10 WTA), fie cu Suarez Navarro (31 WTA).

Ashleigh Barty, chiar dacă învinsă, şi-a depăşit performanţa de anul trecut la Wimbledon, când a fost eliminată în turul III.