VIDEO Adrian Stoian a marcat din nou în Serie A. E singurul român care dă goluri în campionatul italian

0
Adrian  Stoian e comparat de presa din Italia cu Adrian Mutu FOTO asbari.it

Internaţionalul de tineret Adrian Stoian a ajuns la al doilea gol în acest sezon, punctând pentru Chievo în partida câştigată de veronezi la Genoa.

Genoa-Chievo a fost 2-4, scor care reprezintă o adevărată gură de oxigen pentru echipa din Verona, aflată în subsolul clasamentului. Stoian a intrat pe teren în minutul 61, înlocuindu-l pe Palloschi, care marcase de trei ori până atunci.

Românul a lovit pe contraatac, în minutul 90, pecetluind victoria echipei sale, care în ultimele 20 de minute a jucat cu un om mai puţin. Celălalt român de la Chievo, fundaşul Paul Papp n-a fost nici măcar rezervă.

Adrian Stoian este un puşti format la Şcoala de fotbal a lui Gică Popescu, transferat la juniorii lui AS Roma. El a debutat în Serie A în 2009, dar în ultimele două sezoane a jucat în liga secundă, împrumutat la Pescara şi la Bari.