Tenis: Horia Tecău prinde semifinalele la Paris şi e la un meci distanţă de calificarea la Turneul Campionilor

0
Horia Tecău FOTO Adevărul

Dacă se vor califica în finală la Paris, Horia Tecău şi Max Mîrnyi au asigurată prezenţa la Turneul Campionilor, care se va disputa între  4 şi 11 la Londra.

UPDATE Perechea formată din Max Mirnîi şi Horia Tecău s-a calificat în semifinalele turneului Paris-Bercy, învingând în sferturi cuplul Granollers / Lopez, scor 6-3, 6-4. Astfel, românul şi bielorusul se află la o singură victorie de calificarea la Turneul Campionilor de la Londra. În "careul de aşi", Tecău şi Mirnîi vor juca împotriva perechii Peya şi Soares, favoriţi 2 ai competiţiei.

Horia Tecău şi Max Mîrnyi au început să joace mai bine abia dup ce au anunţat că vor încheia parteneriatul în sezonul viitor. Perechea româno-bielorusă a ajuns în sferturile turneului de la Paris după două victorii importante. Cei doi au trecut în primul tur de Lukasz Kubot (Polonia) şi Robert Lindstedt (Suedia), la capătul a două seturi decise la tiebreak.

Joi, Tecău şi Mîrnyi au înregistrat o victorie şi mai strânsă. După ce au cedat primul set la tiebreak, Horia şi Mayx au câlşigat cu 7-5 al doilea set şi s-au impus cu 10-8 în super tiebreak.