„Portocala mecanică“ striveşte! Van Persie, show fabulos

0
Van Persie
Van Persie

Vicecampioana mondială le-a trimis un avertisment serios rivalilor înaintea Campionatului European. Sâmbătă seară, a fost „măcel" pe „Amsterdam ArenA", dirijat de jucătorul lui Arsenal!

În faţă a 50.000 de spectatori, batavii au lăsat senzaţia că progresează de la un meci la altul. După 1-2 cu Bulgaria şi 2-0 cu Slovacia, echipa pregătită de Bert van Marwijk a zdrobit Irlanda de Nord cu 6-0!

Van Persie, două goluri şi două pase de gol

Tabela de marcaj arăta 3-0 după numai 29 de minute graţie reuşitelor semnate de Van Persie (11 şi 29, penalty) şi de Sneijder (15). Festivalul de goluri a continuat, iar Ibrahim Afellay, poreclit „Zidane" al Olandei, a punctat din pasa lui Van Persie (37).

După pauză, tandemul Van Persie - Afellay a funcţionat perfect pentru 5-0, autorul golului fiind mijlocaşul Barcelonei. Scorul final a fost stabilit de Vlaar din pasa lui Afellay.