Halep, dialog plin de nervi cu Darren Cahill: Simona, uluită de cât de prost a putut să joace cu Tomljanovici

0

La finalul primului set cu Ajla Tomljanovici (58 WTA), Simona Halep a cerut pentru prima dată intervenţia antrenorului său.

Simona Halep n-a fost în apele sale în primul set al meciului care i-a marcat debutul la turneul de la Cincinnati.

După ce a comis o dublă greşeală care i-a făcut „cadou“ adversarei primul set, românca a cerut o repriză de coaching, iar Darren Cahill a subliniat ceea ce era evident. „I-ai dat 15 mingi uşoare prin greşelile comise. Îţi ratezi toate loviturile de forehand“.

Simona a ascultat nervoasă şi, la un moment dat, a izbucnit: „De ce joc atât de prost?“.

Australianul a încercat să-şi calmeze eleva: „Nu contează. Da-ţi restart. Începe un nou set. Ultimele patru, cinci game-uri au fost chiar mai bune. Deci, nivelul e bun, dacă elimini acele greşeli“.

Halep tot supărată a rămas însă: „Backhand-ul meu e groaznic!“.

Cahill a avut ultimul cuvânt, încurajându-şi, din nou, eleva. Iar rezultatul s-a văzut: Halep a jucat mai bine în setul doi pe care l-a şi luat cu 6-3.