Gaz Metan-Pandurii 0-2. Gorjenii s-au descătuşat la Mediaş şi au obţinut prima victorie în acest sezon

0
Matulevicius (în alb) a pus umărul la prima victorie a Pandurilor în acest sezon FOTO Mediafax

Buleică şi Matulevicius au marcat cele două prin care Pandurii a câştigat, scor 2-0, meciul din deplasare cu Gaz Metan Mediaş, din etapa a 6-a a Ligii 1. Aceasta a fost prima victorie a gorjenilor în actuala stagiune.

Dacă în primele cinci etape din Liga 1, Pandurii s-a chinuit teribil, reuşind doar trei egaluri, în etapa a şasea trupa lui Grigoraş a renăscut şi s-a impus categoric la Mediaş, scor 2-0.

Alin Buleică a deschis scorul cu un şut frumos, din marginea careului, în minutul 35, iar Matulevicius a dublat avantajul oaspeţilor în minutul 88, dintr-o lovitură de pedeapsă acordată de arbitru pentru un henţ în careu.

Cu această victorie, Pandurii a adunat şase puncte şi s-a distanţat de zona retrogradării, în vreme ce Mediaşul a înregistrat a doua înfrângere din acest campionat, aflându-se la mijlocul clasamentului după şase etape, cu opt puncte.