Cum arată sferturile de la Australian Open: o jucătoare a urcat 69 de locuri în şase zile. Cine e surpriza de la masculin

0

Primul turneu de Grand Slam al anului se apropie de final, iar România poate spera la un succes la proba de dublu masculin.

Dintre toate jucătoarele pe care Simona Halep le-a scos din anonimat, Shuai Zhang (China, 133 WTA) a ştiut să valorifice cel mai bine momentul favorabil.

Chinezoaica de 27 de ani a ajuns pe tabloul principal de la Australian Open 2016 din calificări, la trei luni după ce luase în calcul varianta retragerii din tenis. Nu pentru că avea probleme medicale, ci pentru că, pur şi simplu, nu reuşea să depăşească un anumit nivel. Spre exemplu, în 14 încercări, nu câştigase niciun meci în turul I de la un Grand Slam. Duelul cu Halep a relansat însă cariera lui Zhang.

După acel 6-4, 6-3 cu a doua jucătoare a lumii, chinezoaica e de neoprit:

*Turul II: 6-3, 6-3 cu Alize Cornet (Franţa, 33 WTA)

*Turul III: 6-1, 6-3 cu Varvara Lepchenko (SUA, 51 WTA)

*Optimi: 3-6, 6-3, 6-3 cu Madison Keys (SUA, 17 WTA)

Iar la ce adversară o aşteaptă pe Zhang, în sferturi, Johanna Konta (Marea Britanie, 47 WTA), accederea în semifinale e o reală posibilitate. Chiar şi dacă va pierde însă, sportiva de 27 de ani va înregistra un salt uriaş în următorul clasament WTA. Va urca 69 de locuri până pe poziţia a 64-a.

Surpriza Monfils la masculin

La băieţi, ca de obicei, avem parte de surprize mai mici. Gael Monfils (Franţa, 25 ATP) e cel mai slab clasat jucător care a ajuns în sferturi după ce a trecut de Kuznetsov (Rusia, 74 ATP), scor 7-5, 3-6, 6-3, 7-6. Meciul zilei a fost însă între Raonic (14 ATP) şi Wawrinka (4 ATP). Iar outsiderul a dat lovitura după trei ore şi 47 de minute: 6-4, 6-3, 5-7, 4-6, 6-3.

E pentru prima oară după Roland Garros 2014 când Wawrinka ratează prezenţa în sferturile unui turneu de Mare Şlem.

Tecău şi Rojer, în cursă pentru trofeu

La dublu masculin, favoriţii numărul 1, Horia Tecău (2 ATP la dublu) şi Jean-Julien Rojer (3 ATP la dublu) sunt la un pas de a-şi egala performanţa de anul trecut de la Melbourne: prezenţa în semifinale.

În optimi, cei doi au învins perechea italiană formată din Marco Cecchinato (352 ATP la dublu) - Andreas Seppi (224 ATP la dublu), scor 7-6, 6-3. În sferturi (în noaptea de luni spre marţi, nu mai devreme de ora 03.30), favoriţii turneului vor da piept cu francezii Adrian Mannarino (223 ATP la dublu) şi Lucas Pouille (270 ATP la dublu).