Rugbiștii moldoveni au învins puternica echipă a Cehiei

0

Selecționata națională de rugby clasic a Republicii Moldova a susținut meciul ordinar din cadrul Diviziei 1 B a Campionatului European pe Națiuni, ediția 2010-2012, în compania reprezentativei Cehiei.

După iureșul ofensiv al oaspeților de la începutul meciului, moldovenii au pornit mai hotărâți spre poarta adversă și, la mijlocul reprizei, reușesc să treacă în avantaj după un eseu, realizat de Oleg Prepeliță, component al echipei ruse Spartak Moscova. Scorul de 5-3 s-a menținut până la finalul primei părți a jocului când gazdele și-a mai trecut în cont un eseu urmat de o realizare și echipele au plecat în vestiare la scorul de 12-3.

În mitanul secund, moldovenii au continuat dominarea adversarului, însă, contrar cursului jocului, cehii au redus din handicap până la 12-8. După un splendid eseu realizat de "decanul" de vârstă Gheorghe Voloșciuc, refăcut după accidentarea din meciul cu Belgia, adversara a atacat periculos și a reluat lupta pentru victorie, scorul devenind 17-16. A urmat însă un final feeric de meci pentru tricolori care și-au trecut în cont două eseuri și o realizare.

Astfel, la finalul celor 90 de minute de joc, arbitrul italian Marius Mitrea a consemnat rezultatul final de 29-16 în favoarea gazdelor.

Până la finalul actualei stagiuni rugbistice selecționata Republicii Moldova mai are de disputat două meciuri: cu Germania și Olanda.