Actriţa de fier din Timişoara, după Ironman Hamburg. "După o cursă din asta nu sunt coerentă două săptămâni. Cea mai mare uzură e cea psihică”

0
Daniela Török a fost nominalizată la UNITER în 2015

Actriţa Teatrului German de Stat din Timişoara, Daniela Török, a participat la puternicul concurs Ironman de la Hamburg (Germania).

Daniela Török a terminat cursa de la Hamburg în 9 ore, 52 de minute şi 34 de secunde, un timp sub recordul naţional, care fost doborât anul trecut tot de către timişoreancă, la Austria Triathlon Podersdorf (10 ore 32 de minute şi 25 de secunde). Rezultatul de acum nu va fi însă considerat un nou record naţional, pentru că organizatorii au fost nevoiţi să renunţe la proba de înot.

Nu se poate lua în considerare ca record naţional din cauză că înotul a fost înlocuit cu o alergare de 6 kilometri. Au fost nişte alge în apă care provocau alergii urâte şi de aceea cei de la Ironman au ales să anuleze înotul şi să mearga pe varianta duatlonului”, a declarat Daniela Török, pentru Adevărul.

Competiţia de la Hamburg a însemnat pentru actriţă cel de-al şaptelea Iron Man.

Ironman este este cea mai dură competiţie sportivă din lume: înseamnă 3,8 kilometri înot, 180 de kilometri pe bicicletă, 42 de kilometri alergare.

Actriţa Daniela Török - cea mai bună "Ironwoman" din România

După o cursă din astea nu sunt coerentă două săptămâni. Cea mai mare uzură e cea psihică”, a mai spus Daniela.

La categoria de vârstă 40-44 de ani, timişoreanca a obţinut locul 4 la Hamburg, iar la general-femei s-a clasat pe locul 42 din 258 de participante.

Daniela Torok

Danielei Török este legitimată la Clubul Sportiv Tibiscus şi îmbină pasiunea pentru sport cu meseria de actriţă.

Daniela Török s-a născut la Timişoara, în 1978. S-a apucat de alergat în 2006, la triatlonul pe distanţă scurtă de la Timişoara. În 2012 a aflat că la Oradea se ţine proba de half-Ironman, adică jumătate din Ironman. S-a antrenat o jumătate de an şi apoi a urcat pe podium, pe locul trei. Au urmat multe alte concursuri de triatlon. În 2014 a zis că e timpul să treacă la distanţă mai lungă, la Ironmen. A fost anul în care a şi luat primul titlul de Campioană Naţională. Au mai urmat două titluri naţionale.

În ceea ce priveşte drumul de la teatru, spune că a ştiut mereu că vrea să devină actriţă. Lucrează în teatru de 22 de ani şi anul acesta se împlinesc 18 ani de când este angajată la Teatrul German de Stat din Timişoara. În 2015, Daniela Török a fost nominalizată de UNITER la categoria “Cea mai bună actriţă în rol principal” – pentru prestaţia din spectacolul „Cabaret”, de la Teatrul German de Stat Timişoara.

Citeşte şi:

Actriţa română care a făcut senzaţie la cel mai dur concurs de anduranţă din lume. Daniela Török a terminat în timp record celebra cursă Ironman