Preţurile producţiei industriale au scăzut 0,2% în octombrie, pentru a 13-a lună la rând

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:
Google Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
Industria este unul dintre motoarele economiei, alături de exporturi
Industria este unul dintre motoarele economiei, alături de exporturi

Preţurile producţiei industriale au scăzut în octombrie pe ansambu cu 0,2% faţă de septembrie, influenţate în principal de piaţa externă, unde preţurile s-au ajustat cu 0,5%, reducerea anuală fiind de 2,6%, protrivit datelor Institutului Naţional de Statistică (INS).

Astfel, comparativ cu septembrie, producţia industrială a consemnat preţuri mai mici cu 0,1% pe piaţa internă şi cu 0,5% pe cea externă.

Industria bunurilor intermediare a înregistrat o scădere a preţurilor cu 0,7%, cea a bunurilor de capital şi industria energetică cu 0,1% fiecare, în timp ce industria bunurilor de folosinţă îndelungată a avut preţuri mai mari cu 0,1%, iar cea a bunurilor de uz curent cu 0,2%.

Faţă de octombrie anul trecut, preţurile au scăzut pe ansamblu cu 2,6%, pe fondul reducerii cu 2,5% pe piaţa internă şi cu 3% pe piaţa externă, se arată într-un comunicat al INS.

Scăderi ale preţurilor au fost evidenţiate în industria bunurilor intermediare, cu 2,2%, şi în cea energetică, cu 9,2%. Industria bunurilor de capital au consemnat o stagnare, iar industria bunurilor de folosinţă îndelungată şi cea a bunurilor de uz curent au avut creşteri de preţuri, cu 1,1%, respectiv 1,6%.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite