News: A crescut oferta de locuinţe vechi
0Pentru Bucureşti, în intervalul 7 ianuarie-15 februarie au fost scoase la vânzare 886 de imobile, cu preţul cuprins între 60.000 de euro şi 80.000 de euro, cu 11% mai mult decât în intervalul 7 octombrie-17 noiembrie, când au fost ofertate 798 de locuinţe.
A crescut oferta de locuinţe vechi
Potrivit unei analize efectuate de agazinulDeCase.ro, pentru judeţul Ilfov, creşterea a fost de 21%, de la 76 de locuinţe ofertate ajungându-se la 92.
Birourile, randament de 9,5%
În ultimul trimestru din 2009, randamentul net pe acest segment a fost de 9,5%, cel mai ridicat din 28 de mari oraşe europene studiate de compania de consultanţă imobiliară BNP Paribas Real Estate. Totuşi, în ciuda profitabilităţii mai mari decât în oraşe precum Londra sau Paris, capitale în care randamentul net nu depăşeşte 5,9%, investitorii instituţionali nu au achiziţionat nimic în Bucureşti în ultimele trei luni ale anului trecut.
41.800 de euro, preţ mediu de achiziţie
Cei care au apelat la acest program până acum au optat, în cele mai multe cazuri, pentru apartamente de două camere. Pentru acest tip de imobile au fost garantate 49,4% din totalul tranzacţiilor, în timp ce pentru locuinţele cu trei camere au fost emise 23,25% din garanţii. Valoarea medie de achiziţie a fost cuprinsă între 50.000 şi 60.000 de euro în 26,25% dintre cazuri şi între 40.000 şi 50.000 de euro pentru 21,61% dintre apartamente.