VIDEO Un turc a marcat cel mai frumos gol al serii în Liga Campionilor cu o execuţie demnă de PlayStation

0
Burak Yilmaz

În umbra confruntării de pe „San Siro“ în care titanii Milan şi Barcelona s-au „ciocnit“ într-un meci memorabil, Galatasaray şi Schalke au oferit un fotbal de mare calitate. Rezultatul? O partidă deschisă, cu foarte multe ocazii de gol, plus o reuşită fantastică.

Fără Ciprian Marica, accidentat, Schalke a obţinut un 1-1 preţios, în deplasare, în faţa unei echipe în care Didier Drogba a fost vedetă, însă eroul serii s-a numit Burak Yilmaz.

Atacantul care a fost coşmarul CFR-ului în faza grupelor, marcând de patru ori în poarta clujenilor, a avut un moment de magie şi contra celor de la Schalke.

Vârful de 27 de ani a preluat senzaţional mingea, a ridiculizat apărarea germană şi a finalizat pentru a-şi trece în cont cel de al şaselea gol din acest sezon al Ligii Campionilor.

Galata a condus din minutul 12, însă s-a văzut egalată înainte de pauză, atunci când Jones a punctat din pasa lui Farfan (45).

Partida retur se va juca în Germania, la Gelsenkirchen, la 12 martie.