S-a reluat Liga Campionilor! Roma trece greu de Porto, PSG întrerupe parcursul perfect al lui Man United în era Solskjaer

0
Solskjaer

Marţi seara, prin reluarea meciurilor în competiţiile de club europene, fotbalul şi-a intrat pe deplin în drepturi. Liga Campionilor a programat două partide Manchester United - PSG şi Roma - Porto

Manchester United a pierdut, pe Old Trafford, cu scorul de 2-0 (0-0), meciul cu PSG, în manşa I a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Aceasta este prima înfrângere suferită de United, după ce norvegianul Ole Gunnar Solskjaer l-a înlocuit pe portughezul Jose Mourinho pe banca tehnică, la mijlocul lui decembrie 2018. Din 18 decembrie 2018, Manchester United câştigase zece meciuri, opt în campionat şi două în Cupa Angliei, şi remizase o dată, în Premier League

Fundaşul oaspeţilor Kimpembe a marcat, în minutul 53, după un corner, primul său gol din carieră pentru PSG. În minutul 60, Mbappe a înscris al doilea gol al celor de la PSG, după un contraatac şi o pasă primită de la Di Maria.

Pogba (Manchester United) a fost eliminat în minutul 89, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Fără vedetele Neymar şi Cavani, accidentate, PSG a devenit prima echipă franceză care se impune pe Stadionul Old Trafford, în faţa formaţiei Manchester United, în cupele europene.

Man. United: De Gea - Young, Bailly, Lindelof, Shaw - Herrera, Matic, Pogba - Lingard, Rashford, Marial Rezerve: Romero - Dalot, Jones, Lukaku, Mata, Fred, A. Sanchez

Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

PSG: Buffon - Kehrer, T. Silva, Kimpembe, Bernat - Verratti, Marquinhos - D. Alves, Draxler, Di Maria - Mbappe Rezerve: Areola - Choupo-Moting, Dagba, Diaby, Kurzawa, Nkunku, Paredes

Antrenor: Thomas Tuchel

În celălalt meci jucat marţi, AS Roma a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0), formaţia FC Porto. Au marcat: Zaniolo '70, 76/ Adrian '79

AS Roma: Mirante - Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov - Pellegrini, De Rossi, Cristante - Zaniolo, Dzeko, El Shaarawy
Rezerve: Olsen - J. Jesus, J. Kluivert, Marcano, N'Zonzi, Pastore, D. Santon
Antrenor: Eusebio Di Francesco

FC Porto: Casillas - Militao, Felipe, Pepe, Telles - Herrera, Pereira, Fernando - Otavio, T. Soares, Brahimi
Rezerve: Vana - O. Torres, B. Costa, Adrian Lopez, A. Pereira, M. Pereira, Hernani
Antrenor: Sergio Conceicao

Un minut de reculegere în memoria fotbalistului Emiliano Sala, decedat într-un accident de avion, a fost ţinut pe ambele stadioane care au găzduit meciurile din LC.

Partidele retur vor avea loc la 6 martie.