VIDEO Mutu, „răspuns“ pentru Piţurcă: atacantul de 34 de ani a fost cel mai bun om al lui Ajaccio. Stadionul a „explodat“ la o fază magică reuşită de român

0
Mutu a jucat foarte bine la Ajaccio

La o zi după ce selecţionerul a lăsat de înţeles că nu-l va mai convoca pe „Briliant“ decât dacă acesta „va juca foarte bine“, fotbalistul a făcut un meci excelent în campionatul francez.

Ajaccio - Nancy s-a terminat 1-1, Mutu n-a marcat, dar a fost cel mai periculos jucător al gazdelor. Atacantul român a avut două ocazii uriaşe în prima repriză, iar de fiecare dată portarul Gregorini s-a opus golului cu intervenţii salvatoare.

După pauză, Mutu l-a învins pe goalkeeper-ul oaspeţilor cu o execuţie acrobatică, însă bara l-a salvat pe Gregorini. Atacantul a fost aplaudat frenetic de suporteri.

Mutu a fost integralist în echipa corsicană.

Ajaccio şi-a continuat criza de formă după acest rezultat, Mutu şi colegii săi bifând al patrulea meci la rând fără victorie. Echipa a ajuns pe locul 15 din 20 cu 35 de puncte, la patru puncte de locul 18, primul care duce în liga secundă.