Derby-uri şi politică. Au fost planificate incidentele de la Beşiktaş-Galatasaray?

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Incidente Beşiktaş-Galatasaray. FOTO AFP

Partida dintre Beşiktaş şi Galatasaray, scor 1-2, a fost suspendată în prelungiri, după ce sute de fani ai gazdelor au intrat pe teren şi s-au războit cu forţele de ordine. Politicienii turci acreditează ideea unei acţiuni planificate.

Derby-urile în Turcia înseamnă din start probleme mari pentru forţele de ordine. Aproape că n-a existat vreunul la finalul căruia să nu fie contabilizate incidente serioase. Fanii turci sunt printre cei mai fanatici, iar cei ai echipelor din Istanbul sunt pe primele locuri. 

Derby-ul de duminică, dintre Beşiktaş şi Fenerbahce, primul al sezonului, a fost în „grafic“, ba chiar a ieşit în evidenţă. Desfăşurat pe Stadionul Olimpic „Ataturk“, în faţa unei audienţe record de 76.000 de spectatori, a fost suspendat în prelungiri de centralul Fırat Aydınus, când Galatasaray avea 2-1 pe tabelă şi mai erau două minute din prelungiri. 

Motivul? Zeci de fani ai lui Beşiktaş pătrunseseră pe teren, după ce mijlocaşul Galatei, brazilianul Felipe Melo, a fost eliminat pentru un fault dur. Cu câteva momente înainte, antrenorul „vulturilor“, croatul Bilic, fusese trimis în tribune. 

În timp ce ultraşii lui Beşiktaş au aruncat cu scaune şi cu ce mai aveau la îndemână în forţele de ordine, cele două echipe au fost trimite la vestiare. Au rămas aici 40 de minute, timp în care poliţia a încercat să restabilească ordinea pe stadion, însă apoi centralul Aydınus a decis că partida nu mai poate fi reluată, din cauza lipsei securităţii. Decizia în legătură cu soarta partidei este acum în mâinile federaţiei de fotbal din Turcia, care a deschis o anchetă şi va anunţa un verdict în zilele următoare. 

Beşiktaş-Galatasaray. FOTO

Jucătorii celor două echipe, trimişi în grabă la vestiare. FOTO: Photoland/Wenn

68 de persoane reţinute, 12 copii

Mass-media din Turcia a pus izbucnirea incidentelor pe seama tensiunilor dintre fanii „vulturilor“ şi poliţie, din interiorul arenei (s-a vehiculat ideea că s-au folosit la un moment dat gaze lacrimogene, acţiune infirmată însă de forţele de ordine). Politicienii turci au mers pe o altă variantă. 

Vicepremierul Bülent Arınç a acreditat ideea existenţei unui grup provocator printre suporteri, care i-ar fi instigat pe aceştia. „Vinovaţii trebuie pedepsiţi dur şi excluşi de pe stadioane. Se pare că între 3.000 şi 5.000 de persoane erau pregătite să organizeze asemenea acţiuni provocatoare şi s-au infiltrat pe stadion sau au fost lăsate să intre“, a sunat declaraţia lui Arınç, una destul de surprinzătoare. Şi Muammer Güler, Ministrul de Interne turc, a mers pe acelaşi raţionament. 

„Vom face ceea ce este necesar, mai ales că sunt mai multe aspecte implicate. Vom încerca să vedem dacă a fost cumva vorba despre o acţiune planificată“, a spus Güler. 

Potrivit „Hurriyet“, 68 de persoane, printre care 12 copii, au fost reţinute, apoi eliberate de către poliţie, după ce-au dat declaraţii în faţa procurorilor. 

Beşiktaş-Galatasaray. Foto

Forţele de ordine au fost depăşite de incidente, dar au reuşit să pună mâna pe câţiva suporteri turbulenţi. Foto: Photoland/Wenn

(Auto)gol turcesc

Incidentele de la derby-ul Beşiktaş-Galatasaray se integrează într-un tablou general al tulburărilor politice şi sociale care au marcat cel mai mare oraş din Turcia, în ultimele luni. Timp de câteva săptămâni, în mai, Piaţa Taksim din Istanbul a fost centrul unor puternice manifestaţii anti-guvernamentale, extinse apoi în alte 70 de oraşe. Acestea au izbucnit la scurt timp după anunţul distrugerii unui parc din Istanbul, Gezi

Există voci care susţin ideea că Istanbulul ar fi pierdut organizarea JO din 2020 tocmai din această cauză

N-ar fi exclus ca ultimele incidente să lovească şi în candidatura oraşului turc la găzduirea unor meciuri la Europeanul de fotbal din 2020

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite