Cupa României: prima echipă calificată în semifinale, după lovituri de departajare, e ASA Târgu Mureş

0

Cupa României: în primul sfert de finală al competiţiei KO ACS Poli Timişoara şi ASA Târgu Mureş au oferit un meci palpitant, decis la lovituri de departajare.

După primele 90 de minute, scorul între ACS Poli şi ASA Târgu Mureş a fost egal, 1-1. Bănăţenii au deschis scorul prin Elek, în minutul 24, după care au ratat o lovitură de pedeapsă prin Hernandez, în minutul 37. Mureşenii au împins meciul în prelungiri, graţie golului reuşit de Balici, în minutul 83, dar l-au peirdut pe Brandan, eliminat în minutul 90.  Cum în cele 30 de minute de prelungire nu s-a înscris niciun gol, partida s-a decis după executarea loviturilor de departajare.

ASa Târgu Mureş s-a impus cu 7-6 la lovituri de departajare, singurul fotbalist care a ratat fiind timişoreanul Artean.

Pentru ASA au marcat la penaltyuri: Gonzales, Gorobsov, Velayos, Borya, Romario, Balici şi Manolov, iar pentru ACS Poli au dat gol de la 11 metri Elek, Curtean, Llorente, Sarmov, Melinte şi Popescu,