Coşmarul româncelor: Elina Svitolina a bătut două jucătoare din România în două zile la Istanbul

0

Ocupanta locului 13 WTA s-a calificat în semifinalele turneului şi se poate duela cu o a treia româncă, Irina Begu (33 WTA), în ultimul act.

Cap de serie numărul 1 la Istanbul, Elina Svitolina a jucat până acum trei meciuri dintre care două împotriva unor sportive din România.

După un succes cu Kamenskaya (210 WTA), ucraineanca de 22 de ani a trecut şi de Alexandra Cadanţu (292 WTA), scor 6-3, 6-3, stricând astfel un sfert românesc care le-ar fi pus faţă în faţă pe Cadanţu şi Cârstea.

Din păcate, nici Sorana Cârstea n-a avut vreo şansă în faţa lui Svitolina, cedând cu 4-6, 4-6, după o oră şi 32 de minute. Pentru parcursul ei la Istanbul, Cârstea se va alege cu 6.175 de dolari şi 60 de puncte WTA.

Semifinalele turneului de la Istanbul arată aşa: Svitolina - Cepelova şi Begu - Mertens. Ambele partide sunt programate pentru sâmbătă.