Andrei Pavel, fara emotii in turul trei la Australian Open

0

* Jucatorul roman l-a eliminat in trei seturi, 6-4, 6-4, 6-2, pe americanul Glenn Weiner * Adversarul romanului in faza urmatoare este cehul Jiri Novak, cap de serie nr. 14, jucator pe care Andrei l-a invins anul trecut la Masters-ul de la Paris * Victor Hanescu, eliminat in primul tur si la dublu masculin

Andrei Pavel stia ca daca trece de primul tur, in care a jucat cu Max Mirnii, unul dintre favoriti, in turul secund va avea un meci cu mult mai usor, si asa a si fost. Adversarul compatriotului nostru din aceasta faza, americanul Glenn Weiner, era un jucator venit din calificari care eliminase in primul tur un compatriot de-al sau, trecut, de asemenea, prin calificari. Fara sa se intrebuinteze prea tare, constient, parca, de dificultatea meciului sau din turul trei, Andrei a fortat exact cat i-a trebuit. In primul set a castigat cu un break mai mult decat adversarul sau, pentru a se impune cu 6-4, scor inregistrat, de altfel, si in setul secund. Setul trei, ultimul, a fost cel mai dezechilibrat, romanul reusind sa castige cu un 6-2 care a aratat, clar, care a fost favoritul in acest joc. Dupa aceasta victorie facila, rasplatita de organizatori cu 35.000 de dolari si de ATP cu 15 puncte, pe Andrei il asteapta cel mai greu meci al sau din acest an. Romanul va juca pentru un loc in turul patru, ceea ce ar insemna egalarea celei mai bune performante a sa la Australian Open, realizata in 1999, cu cehul Jiri Novak, cap de serie nr. 14. Andrei l-a intalnit pe ceh de cinci ori pana acum, pierzand de doua ori si castigand de alte trei. Romanul are, de altfel, un avantaj psihologic, el reusind sa castige ultimele doua intalniri cu Novak, cea mai recenta dintre ele anul trecut, la Masters-ul de la Paris, cand l-a invins in trei seturi. Din pacate pentru noi, Andrei a ramas singurul roman de la Australian Open, dupa ce Victor Hanescu a pierdut in primul tur si la dublu. Romanul a facut pereche cu italianul Davide Sanguinetti si a fost foarte aproape de a realiza o mare surpriza in meciul cu una dintre perechile favorite, cehii F. Cermak/ L. Friedl, cap de serie nr. 13. Hanescu si Sanguinetti au castigat primul set cu 7-5, au avut avantajul unui break atat in setul doi, cat si in setul trei, dar mult mai experimentatii lor adversari au stiut sa intoarca rezultatul de fiecare data, pentru a se impune, in cele din urma, cu 5-7, 6-4, 7-6(4).