Ilie Ciobanu a jucat pentru Ural

0

Feciorul președintelui Federației Moldovenești de Fotbal, portarul Ilie Ciobanu, aflat în probe la Ural Ekaterinburg, a jucat un amical pentru această echipă. Reprezentanta ligii secunde din fotbalul rusesc se află în prezent într-un cantonament la Belek (Turcia), unde antrenorii formației testează mai mulți jucători aflați în probe.

În disputa cu gruparea turcă Mersin Idmanyurdu din liga a doua din această țară, Ilie Ciobanu a apărat buturile porții rușilor în prima parte a meciului. Anume în primele 45 de minute a fost consemnat și unicul gol al gazdelor. După pauză, locul lui Ciobanu între buturi a fost preluat de rezerva Talalihin, care a "închis ermetic" poarta echipei sale.

În minutele 63 și 78, un alt fotbalist aflat în probe la Ural, atacantul belorus Andrei Ciuhlei a înscris de două ori și a stability rezultatul final de 2-1.
Portarul moldovean, Ilie Cebanu (24 ani) a jucat ieri primul meci pentru posibila sa echipă pe viitor, Ural Ekaterinburg, care evoluează în liga secundă a campionatului Rusiei.

Pentru mâine este programat al doilea meci al "Uralului" în cantonamentul din Belek. Echipa rusă va juca cu Polonia Varșovia.