Astra Giurgiu, egala CFR-ului

0
IAstra Giurgiu a remizat în Gruia / FOTO Bogdan Vladu

Echipa de fotbal Astra Giurgiu a remizat sâmbătă, în deplasare, cu CFR Cluj, scor 0-0, într-un meci contând pentru cea de-a XII-a etapă a Ligii I. “Astralii” au evoluat un sfert de oră în inferioritate numerică după eliminarea lui Yahaya.

Formaţia antrenată de Daniel Isăilă n-a reuşit să răzbune rezultatele din finalul sezonului trecut atunci când CFR Cluj a câştigat în Cupă (scor 2-0) şi a remizat în campionat (scor 3-3), încurcându-i serios pe giurgiuveni.

Meciul de duminică a fost unul echilibrat, cu puţine faze de poartă, singurele ratări notabile avându-i în prim-plan pe Bukari (minutul 31, şut puternic respins de Felgueiras) şi Enache (58) de la Astra respectiv Florin Costea (57 şi 80).

În minutul 44 macedoneanul Ivanovski a arcat pentru oaspeţi însă golul a fost anulat pentru ofsaid.

Ghanezul Seidou Yahaya a fost eliminat de pe teren în minutul 77 pentru cumul de cartonaşe galbene.

Clujenii puteau da lovitura în prelungirile meciului prin Maah, însă “coşmarul” din sezonul trecut al celor de la Astra nu a găsit ţinta din câţiva metri.

În urma acestui rezultat, Astra Giurigu a coborât o poziţie în clasament fiind pe 3, cu 23 de puncte. Înaintea “astralilor” sunt Steaua şi Petrolul, ambele cu câte 25 de puncte.

CFR CLUJ: Felgueiras – Maftei, Cadu (cpt.), I. Rada, Camora – Muniru, Djokovic – Maah, Gabionetta (71 Rui Pedro), Ogbu (71 Deac) – Tade (46 Fl. Costea). Antrenor: Petre GRIGORAŞ
ASTRA GIURGIU: Lung jr. – Măţel, Găman, Ben Youssef, J. Morais – Laban. Yahaya – Enache, Bukari (84 Yazalde), Yoda (80 M. Cristescu) – Ivanovski (73 Budescu). Antrenor: Daniel ISĂILĂ

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu”, Cluj Napoca
Arbitri: Ovidiu Haţegan – Octavian Şovre, Mircea Orbuleţ.
Cartonaşe galbene: Muniru (13), Gabionetta (18), Cadu (57), Djokovic (71), Maah (90) / Bukari (8), Yahaya (65 şi 77), Budescu (90)
Cartonaş roşu: Yahaya (77)

Următorul meci al giurgiuvenilor va avea loc marţi, 29 octombrie, în „optimile” Cupei României, pe terenul formaţiei Gaz Metan Mediaş.

PE ACEEAŞI TEMĂ:

FOTOGALERIE Mesaj de susţinere pentru Roşia Montană la un meci din Liga I de fotbal

Dinamo Bucureşti fără galerie în următoarele două deplasări după incidentele de la Giurgiu