Primăria Slatina va face exproprieri în cel mai nou cartier de blocuri. Ce vrea administrația locală să amenajeze în locul unei piscine

0
Publicat:

Primăria Slatina va face exproprieri în cel mai nou cartier de blocuri din municipiu, „Eugen Ionescu”, pentru a putea construi o parcare pe locul unei piscine care aparține locatarilor din imobilele din apropiere.

Cartierul Eugen Ionescu. FOTO Emil Bot
Cartierul Eugen Ionescu. FOTO Emil Bot

„A fost demarată procedura de expropriere pentru a putea fi amenajate în locul piscinei o parcare subterană și la suprafață o zonă cu locuri de joacă, spațiu verde, alei”, a declarat marți, 18 martie, pentru Agerpres, administratorul public al municipiului, Diana Crețu.

Parcare cu 80 de locuri

Proiectul privind studiul de fezabilitate și indicatorii tehnico-economici pentru amenajarea unei parcări subterane cu 80 de locuri va fi propus spre aprobare în ședința de joi a Consiliului Local Slatina.

Piscina din cartierul „Eugen Ionescu”, unde în 2006 au fost construite de municipalitate 600 de apartamente ce au fost ulterior vândute tinerilor din Slatina, nu mai este folosită de aproximativ 10 ani, deoarece firma care se ocupa de administrarea acesteia, având unic acționar Consiliul Local Slatina, a falimentat. Proprietarii piscinei sunt cei ai apartamentelor din trei blocuri din cartierul menționat, care odată cu achiziția locuințelor au cumpărat și o cotă din piscină.

Pentru cartierul de blocuri „Eugen Ionescu”, Primăria Slatina mai propune, într-un proiect aflat pe ordinea de zi a ședinței de joi, o investiție de 4,8 milioane lei pentru reparația străzilor și trotuarelor degradate.

Spații de recreere

În locul piscinei, Primăria Slatina propune construcția unei parcări cu 80 de locuri și deasupra acesteia, amenajarea a două spații de recreere cu suprafață din tartan și cu câte un coș de baschet, a unui spațiu de joacă de aproape 600 de metri pătrați cu suprafața din tartan, a altor două spații de relaxare de aproximativ 630 de metri pătrați cu suprafața din granit, alei și spații verzi.

Slatina

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite