Lucrările la cel mai mare pod rutier care se contruiește în Oradea sunt aproape de final
0Cea mai importantă construcție din Oradea va fi inaugurată în 12 octombrie, chiar de Ziua Orașului.Deși au întâmpinat probleme pe parcurs, constructorii au reușit să se redreseze la timp și podul în valoare de aproape patru milioane de euro a prins deja contur.
Proiectul podului rutier de pe Sovata a fost discutat prima dată în anul 1989 dar nu a fost pus în practică din lipsă de fonduri. Noua construcție trebuia să fie puntea de legătură între cartierele Ioșia și Sovata.
Timp de peste 40 de ani, legătura dintre cele două cartiere s-a făcut printr-un pod de pontoane pe care orădenii obișnuiau să se plimbe în serile călduroase de vară, sau să hrănească lebedele primăvara.
Propunerea municipalității de a construi podul rutier a venit în anul 2010 și a stârnit controverse atât în rândul locuitorilor din cele două cartiere cât și în rândul ecologiștilor. După aproape două luni de controverse, în aprilie 2010 Consiliul Local Oradea a aprobat proiectul.
Lucrările au fost inaugurate în noiembrie și zece luni mai târziu podul se dezvăluie orădenilor aproape finalizat. „De trei zile am început operațiunea de turnare a betonului, în placa de suprabetonare. Peste nouăzeci de metri cub de beton au fost turnați în şase ore de lucru de către zece betoniere. Această operaţiune se va încheia miercuri", a subliniat Alexandru Achim, managerul proiectului.
„De Ziua Orașului, în 12 octombrie, vom inaugura podul și acesta va deveni funcțional", a mai precizat Achim.
Citește mâine dimineață în Adevărul de Transilvania întreaga poveste a podului
și află care sunt ultimele lucrări care mai trebuie făcute!























































