FOTO Cele mai frumoase mănăstiri ale Iaşiului, unde credincioşii ortodocşi pot merge pentru slujba de Înviere

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Lăcaşe de cult precum Hadâmbu, Dobrovăţ, Miclăuşeni, Cetăţuia sau Golia sunt vizitate de mii de credincioşi în Săptămâna Mare şi în noaptea de Înviere.

Una dintre cele mai frumoase lăcaşe de cult din judeţul Iaşi este Mănăstirea Hadâmbu, situată în comuna Mogoşeşti, la o distanţă de 30 kilometri de Iaşi. De-a lungul anilor, mii de pelerini au trecut cu evlavie, sfială şi speranţă pragul mănăstirii unde se află două icoane făcătoare de minuni ale Maicii Domnului. 

Cu suferinţe care le măcinau traiul, aceştia au îngenunchiat şi s-au rugat în faţa icoanelor despre care se spune că fac minuni în vieţile credincioşilor. Mănăstirea şi clădirile din jurul ei au fost restaurate complet în ultimii ani, iar spaţiile de cazare din zona chiliilor pot găzdui până la 500 de pelerini, cu mese asigurate. Relaţii despre locuri disponibile şi condiţii de cazare pot fi obţinute la numărul de telefon 0232.228.760.

Un alt lăcaş de cult recunoscut pentru frumuseţea cadrului natural ce-l înconjoară este Mănăstirea de maici de la Miclăuşeni, construită în anii '90 în vecinătatea celebrului castel de la Miclăuşeni, care a aparţinut familiei Sturdza. Întreg domeniul a intrat în administrarea Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, iar spaţiile de cazare generoase atrag mii de vizitatori. Administraţia complexului pune la dispoziţie în jur de 60 de locuri de cazare, cu preţuri pornind de la 130 de lei/persoană/cameră single cu mic dejun inclus. Relaţii suplimentare pot fi obţinute la numărul de telefon 0728.880.575.

Una dintre cele mai frumoase mănăstiri din Iaşi este cea din localitatea Dobrovăţ, ultima ctitorie a domnitorului Ştefan cel Mare. Restaurarea bisericii din lemn, pe care localnicii au ridicat-o la 1789, tocmai a fost încheiată, iar credincioşii pot ajunge uşor în zonă şi datorită faptului că drumul de acces a fost asfaltat în totalitate.

În oraşul Iaşi, cea mai frumoasă mănăstire, proaspăt restaurată, este Golia, situată în plin centrul oraşului, proaspăt restaurată atât în exterior, cât şi la nivelul picturii murale, cu fonduri europene de peste 7 milioane de euro Credincioşii din alte oraşe pot găsi cazare la hotelurile din jurul lăcaşului de cult, la tarife situate în jurul a 150 de lei/noapte - camera single.

Una dintre cele mai frumoase mănăstiri ale Iaşiului, pentru care credincioşii creştin-ortodocşi pot opta în noaptea de Înviere, este Cetăţuia, ridicată pe una dintre cele mai înalte coline ale oraşului şi care domină prin arhitectura impresionantă. 

Iaşi

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite